reklamı kapat

POPÜLER

Hepsi bir arada bilgisayar rehberi

Apple iMac

APPLE iMAC

ESKİ MODELLERE GÖRE OLDUKÇA İNCELMİŞ KASASIYLA DİKKAT ÇEKEN YENİ iMAC’LER HAYALLERİ SÜSLÜYOR

Apple’ın neredeyse bütün ürünlerinde olan ayırt edici bir durum iMac’te de söz konusu. Telefonu, MP3 çaları, dizüstü bilgisayarı yeri geldiğinde bire bir taklit edilen bir firma olarak Apple’ın iMac’i de tabii ki benzer bir akıbete sahip oldu. Hepsi bir arada bilgisayar üreticileri arasında kasalarını, renklerini, malzemelerini Apple’ın iMac’ine fazlasıyla benzeten markalar var. Apple’ın doktorasını tamamladığı sade tasarım – kusursuz görünüm başlığı altında iMac’in ayrıca incelenmesi gerektiği kanısındayız çünkü sadelik, fonksiyonellik ve performans, konu iMac olduğunda tavan yapıyor desek abartmış olmayız.

ÇARPICI TASARIM
Firmalar, kendi ürünlerini kullanıcıya anlatırken hep büyük vaatler, iddialı tanımlar ve abartılı kelimeler kullanır. Apple da tabii bu firmalardan biri ama gövdesi incelmiş, daha da hoş, daha da zarif bir kasaya kavuşmuş yeni iMac’leri anlatırken kullandığı kelimeler pek de abartılı sayılmazdı. 21,5 inç ve 27 inç ekranlı olmak üzere iki farklı modeli bulunan yeni iMac’ler, bir önceki nesle göre yüzde 40 daha az hacme sahip. Bu defa kasa özellikle kenarlarında o kadar ince ki daha ilk bakışta insanda hayranlık uyandırıyor.

Apple, kasayı inceltmek için LCD’yi inceltmiş ve LCD ile ön cam arasındaki boşluğu da tamamen ortadan kaldırmış. Tasarım işleriyle uğraşanlar için önemli bir kriter de ekranın parlama yapıp yapmaması. Yeni nesil iMac’te parlamanın da önüne geçilmek için farklı teknikler denenmiş ve Apple’ın iddiasına göre ekranın yansıması yüzde 75 azaltılmış. 21,5 inçlik modelin ekran çözünürlüğü 1920×1080 pikselken 27 inçlik iMac’in ekranı 2560×1440 piksel çözünürlük sunuyor. Her iki modelde de görüş açısını genişleten IPS panel kullanılmış. 2,9 GHz hızında çalışan üçüncü nesil Intel Core i5 işlemcili yeni iMac, 8 GB RAM, 1 TB depolama ve NVIDIA GT 650M ekran kartına sahip.

Geçtiğimiz ay içinde bu iMac serisinin, Intel’in Haswell işlemcileri ile güncellendiği haberini de almıştık. Dördüncü nesil bu yeni işlemcilerle donatılmış iMac’ler yurt dışında satışa sunuldu. Cihaz üzerinde, çok yüksek aktarım hızlarına ulaşabilen Thunderbolt bağlantı noktası, dört adet USB 3.0 girişi, Bluetooth 4.0, Ethernet ve kulaklık/mikrofon bağlantıları yer alıyor. Apple’ın Fusion Drive dediği, SSD ve HDD hibriti olan depolama çözümü yeni iMac’lerde sunuluyor. Kullanıcının seyrek kullandığı ögeleri sabit diske taşıyan, sık kullandıklarını ise flash bellekte tutan Fusion Drive teknolojisi bilgisayarın açılış süresinin kısalmasında da büyük rol sahibi.

720p FaceTime görüşmeler yapabileceğiniz bir de kameraya sahip olan iMac’i, cihazın kutu içeriğine dahil olan kablosuz klavyesi ve Magic Mouse ile kullanabilirsiniz. Boyutları, inceliği, görünümü ve performansıyla pek çok kullanıcının isteyeceği türden bir hepsi bir arada çözümü olan iMac, güzelce paketlenmiş bu özellikleri oldukça yüksek bir fiyattan satıyor. Karşılaştırma yapmak istediğinizde, buradaki fiyatın 21,5 inç ekranlı modelin fiyatı olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Apple iMac

Cihazın kalınlığı en ince yerinde 5 mm. Bir hepsi bir arada bilgisayar için oldukça ince.

Apple iMac

Grafikler NVIDIA GTX 650M ekran kartına emanet.

Apple iMac

iMac fazlasıyla ince olduğu için tüm bağlantı noktaları arka kısımda yer alıyor.

KRİTİK ÖZELLİKLER

İŞLETİM SİSTEMİ
OS X MOUNTAIN LION
EKRAN
21,5 İNÇ FULL HD
İŞLEMCİ
INTEL CORE i5
BELLEK
8 GB
DEPOLAMA
1 TB