reklamı kapat

POPÜLER

“Hey Mercedes” gelecekle tanışma vakti; Mercedes EQC 400 4Matic incelemesi

 - Güncelleme: 23 Mayıs 2021 18:35

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖGELERİ

EQC ile birlikte Mercedes rozetine yansıtılan elektrik gücünün temelinde diğer üreticilerde olduğu gibi çevre odağının olduğunu biliyoruz. Günümüzde EQA, EQB ve EQS gibi modellerle zenginleştirilen bu ürün gamı, Mercedes’in 2039 yılında tamamen karbon nötr odağında şekillecek planlamasının da ilk adımları niteliğinde. Dolayısıyla bir EQC satın aldığınızda markanın bu planına bir parça haline geliyorsunuz. Mercedes’in sürdürülebilirlik alanında hazırlıkları sadece aracın altyapısıysa sınırlı değil.

Otomobillerin içerisinde plastik ögelerin çokluğu bir sır değil. Mercedes ekibi de bunun ekolojik olarak en olumlu şekilde devamlılığını sağlayabilmek adına geri dönüştürülebilir malzeme kullanımını ön planda tutuyor. Bu noktada aracın içerisinde kullanılan koltuk kumaşlarının yüzde 100’ü atık pet şişelerin geri dönüştürülmesiyle üretiliyor. Paylaşılan resmi verilere baktığımızda koltuk kılıfı için ihtiyaç duyulan kumaşın elde edilmesinde 12 adet pet şişeden faydalanıldığını görüyoruz.


Tam anlamıyla sürdürülebilirlikten bahsedebilmek için bu felsefinin temel ihtiyaçların da ötesine taşınması gerekiyor. Mercedes’in bu noktadaki göreviyse, içerisinde bulunduğu lüks segmente bunu taşımak. Nitekim EQC’de bir lüks öğesi olan konsol ve kapılardaki deri kaplamaların üretimi, okyanuslardan toplanan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle üretiliyor. Bu da önümüzdeki süreçte lüks tüketimde de çevre dostu ögelerin istenildiğinde rahatlıkla daha fazla kullanılabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte aracın gözle görülmeyen pek çok yerindeki bölümde ekolojik malzemelerin kullanılmış olması da emisyonsuz ulaşımı tamamlayan önemli yardımcılar arasında. EQC’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa’daki fabrikaların 2022 ve sonrasında karbon nötr nitelikli tesise dönüşmeleri de zincirin bir diğer önemli halkası olacak.