reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

Heyecanlandıran gelişme; Türkiye ve Meksika’dan otomotiv hamlesi

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, koronavirüs salgınının otomotiv üzerindeki etkilerini azaltmak amacı ile Türkiye ve Meksika arasında umut veren çalışmalar içerisinde.

Otomotiv sektörü koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Duran fabrikalar, aksayan tedarik zincirleri dibi gören satışlar.. Neyse ki bu günler yavaş da olsa geride kalmaya başladı. Hemen hemen her marka üretime tekrar başladı. Yakın zaman da salgın öncesindeki kapasitelerine dönmeleri bekleniyor. Yeni otomobil satışlarında da dünya genelince bir artış var. Pandemi önceki satışlara geri dönmek elbette zaman alacaktır. Bu süreci hızlandırmak için de ülkemizde hem üretici hem tüketiciyi desteklemek için önemli gelişmeler yaşanıyor. Örneğin, Ticaret Bakanlığının desteği ile Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Meksikalı otomotiv pazarının elemanları ile bir araya gelindi. Amaç ise Meksika ve Türkiye arasında bir köprü kurmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye ve Meksika’dan gelen otomotiv hamlesi dikkat çekti

 OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik,  “Bu kapsamda düzenlediğimiz Meksika Dijital Sektörel Ticaret Heyeti programı, otomotiv endüstrisinde bir ilk oluyor. Uluslararası ticaretin dijitalleştiği, yeni iş modellerinin giderek yaygınlaştığı bu dönemde yeni nesil faaliyetlerle üyelerin bu zorlu dönemi atlatmaları ve dünya ticaretinde hak ettiği konuma ulaşmaları için çaba gösteriyoruz. Her şey yolunda gittiği takdirde 2021’den itibaren hedefimiz, tekrar pandemi öncesindeki rakamlara ulaşmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meksika, otomobil endüstrisi açısından başlıca alternatif pazarlar arasında yer alan önemli bir ülke. Önceki yıllarda Meksika’ya yönelik hem milli katılım fuar organizasyonları hem de sektörel ticaret heyeti programları düzenledik. Özellikle otomotiv tedarik sanayisindeki yüksek ithalatına bakıldığında, Meksika, Türkiye için önemli bir pazar potansiyeli barındırıyor. Meksika, tedarik sanayisinde de pek çok üründe gümrük vergisiz ithalat yapıyor. Önümüzdeki dönemde iki ülke sektör temsilcileri arasındaki iş birliğinin daha da güçleneceğine ve karşılıklı ticaretin de giderek artacağına inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

Ford’un geliştirdiği en yeni otomobil sistemi