reklamı kapat

POPÜLER

HGS

HGS sahiplerini ilgilendiren şaşırtan dolandırıcılık

Araç sahiplerinin ücretli yollar için kullandığı HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sürücüleri şaşırtan bir dolandırıcılık yöntemine sahne oldu.

Geçtiğimiz günlerde Bursa’da yaşanan olay, sürücülere pes dedirtti. HGS kartına yükleme yapmak isteyen bir sürücü, sahte bir internet adresine girdi. Orjinaline bire bir benzeyen siteye kart bilgilerini girerek HGS kartına para yüklediğini zannetti. Sadece 50 lira yükleme yapmak isteyen vatandaş, neredeyse 7 bin lira dolandırıldı. Üstelik HGS bakiyesinde para olmadığı için geçiş ücretleri de kaçış olarak kendisine yansıtıldı. Olay sürücünün Sabiha Gökçen Havalimanı’na giderken gişelerde “Kaçak Geçiş” uyarısı almasıyla ortaya çıktı. A.Y isimli sürücü yükleme işlemi için Google arama motorunu kullandığını söyledi. Yaptığı arama sonucu çıkan ilk siteye girdiğini ve cep telefonuna gelen onay kodu ile yükleme yaptığını söyledi. Ancak ertesi gün onu bir sürpriz bekliyordu. Şahsına ait mobil bankacılık adresine girdiğine provizyon olarak gözüken 6 bin 699 lirayı fark etti.

A.Y dolandırıldığını fark ederek hemen polise başvursa da duruma engel olamadı. Emniyet birimleri ile yapılan araştırmanın ardından sahte internet adresi ile gerçeği arasında sadece bir harf fark olduğu görüldü. Emniyet ise tüm sürücüleri bu tarz tuzaklara düşmemeri adına uyardı. Konu ile soruşturma başlatıldığı gelen bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HGS İçin Mobil Çözüm

PTT’nin e-ticaret girişimi olan ePTTAVM.com ve Ülkem A.Ş ile birlikte geliştirdikleri uygulamada kullanıcılar akıllı telefonları üzerinden bakiyelerine bakıp, HGS etiketleriyle para yükleyebiliyor. Telefonlarında parmak izi okuyucusu olan kullanıcılar ise kredi kartlarını uygulamaya tanımladıktan sonra parmak izleriyle yükleme yapabiliyor.

Uygulama ile plaka, T.C. kimlik veya etiket numaraları kullanılarak para yüklenebiliyor. Uygulamaya üye olunması halinde sık kullanılan HGS’ler kaydedilebiliyor; bir alt limit tanımlanarak bakiye azaldığında uygulama uyarıda bulunabiliyor. Uygulama bunun yanında GPS üzerinden hangi yol üzerinde olduğunu anlıyor ve eğer bir gişeye yakınsanız ve bakiye yetersizse sizi uyarıyor. Bu özellik sayesinde cezalı geçişlerin önüne geçiliyor.

İlginizi çekebilir

Mercedes-Benz’den bir babanın en büyük hayalini gerçeğe dönüştüren proje