reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Honda CEO’su: “Uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var”

Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yaptığı “uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var” açıklamasıyla ses getirdi.

Hemen her türetici gibi Honda da elektrikli tarafa ilgi duyuyor, o kategoriden para kazanmak adına çok satabileceği uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor. Bunu açık olarak dile getiren firma, aktarıldığı kadarıyla 2026 yılında tamamen elektrikli bir sedan tanıtacak ve o araç yüksek ihtimalle Civic’in yerini alacak. Firmadan bu model sonrasında gelecek araç ise bir tamamen elektrikli bir SUV olacak. Daha düşük maliyetli ve daha hafif yeni nesil bataryalarla elektrikli araç fiyatlarını düşürmek için çalışan Honda şirketinin CEO’su Toshihiro Mibe, “Satış hacmini artırmak için daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var. Ortak geliştirilmiş olsa bile uygun fiyatlı bir elektrikli aracı pazara sunmak kolay değil ancak böyle bir model üzerinde kendi başımıza çalışıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda gelecek için başka adımlar da atıyor. Örneğini geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla General Motors (GM) ve Japon devi Honda 2017 yılında ABD’de kurulan ortak girişim şirketleri “FCSM (Fuel Cell System Manufacturing)” üzerinden, çok farklı konumlarda kullanıma uygun hidrojen yakıt hücrelerinin üretimine Michigan merkezli olarak başladıklarını duyurdu. Hidrojen yakıt hücreleri yakıt olarak sıkıştırılmış hidrojen kullanıyor ve sadece su buharı çıkardıkları için çevreye olumsuz bir emisyon oluşturmuyor. Bu teknolojiyi araçlarına getirmek için çalışan çok sayıda firma bulunuyor, bu konuda elbette GM ve Honda da önemli gelecek planları yapıyor.

Hidrojen konusunda Güney Koreli otomobil devi Hyundai de çalışmalar yapıyor. Firmanın hidrojen tarafındaki en son çalışmaları hakkında Hyundai Türkiye’nin açıklaması şöyle olmuştu: “Hyundai Motor Company, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına çalışmalarına ve yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Kore’deki mevcut hidrojen ekosistemini uluslararası arenada paylaşarak hızla büyütmeyi ve iklim değişikliğine daha aktif bir şekilde yanıt vermeyi amaçlayan firma, Koreli ortaklarıyla hidrojen projeleri hakkında vaka çalışmaları ve danışmanlık yapacak.

Şirket, ‘Atıktan Hidrojene’ sürecini de tanıtarak geri dönüşüme ağırlık verecek. Hidrojen üretim yönteminde etkin bir rol almayı hedefleyen Hyundai, gıda atıkları, kanalizasyon çamuru ve hayvan gübresi gibi organik atıklardan elde ettiği biogazla temiz hidrojen üretecek. Atık kaynak kullanımı yoluyla çevre dostu bir enerji kaynağı üretirken aynı zamanda metan gibi yabancı maddeleri de ortadan kaldıracak.

Şirketin atıktan hidrojene doğru olan tüm üretim süreci, iklim değişikliğine büyük katkıda bulunan metanın azaltılmasının öneminin altını çiziyor. Ayrıca, çevre dostu mobilite, enerji üretimi ve endüstriyel kullanım için metanı atıklardan hidrojene dönüştürerek biogaz endüstrisini de aktif olarak destekliyor. Güney Kore’deki atıklardan hidrojene dönüştürme tesisleri, günde yaklaşık 500 kilogram hidrojen üreterek yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla karbon nötr bir yaklaşıma da katkıda bulunuyor.”

Honda haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu