reklamı kapat

POPÜLER

HTC Vive incelemesi [Video]

steamvr

STEAMVR UYGULAMASI

HTC ve Valve’in ortaklığında geliştirilen Vive, oyun alanında sırtını çok doğru bir kapıya dayamış diyebiliriz. Öncelikle Valve’in oyun kütüphanesi Steam’e ne kadar aşinasınız bilmiyoruz ancak daha önce kullanmış olun ya da olmayın, Vive ile birlikte Steam dünyasına giriş yapacaksınız. Ancak Steam’e yabancı olan okuyucular için açıklayalım; Steam Valve’in PC için hazırladığı bir dijital oyun kütüphanesi. Burada oyun satın alabiliyor, kendi dijital kütüphanenizi oluşturabiliyor, platform üzerinden diğer insanlarla iletişime geçebiliyor ve arkadaşlarınızı ekleyebiliyorsunuz.

steam
Steam’in Vive ve Oculus Rift ile çalışan SteamVR uygulaması ise tüm bunları Vive başlığı kafanızda takılıyken yapmanızı mümkün kılıyor ve oyunları sanal gerçeklik gözlüğüyle çalıştırmanızı sağlıyor. Oyun kütüphanesinde daha şimdiden pek çok oyun bulunuyor ancak “sayısız içerik, binlerce oyun” gibi tanımlamalar mümkün değil. Oyun fiyatları ise şimdilik maksimum 60-70 TL arası. Oyunların pek çoğu öyle uzun uzun oyunlar değil ve hepsinden de mutlak eğlence beklemeyin. O yüzden oyun satın almadan önce iyice araştırmakta fayda var. Ancak gelişim aşamasında olan bu alanın önü oldukça açık. SteamVR uygulamasının sunduğu özellikler ise oyun içinde PC kullanımını mümkün kılıyor. Örneğin oyundan hiç çıkmadan Steam içinde dolaşabilir, arkadaşlarınıza mesaj atabilir hatta masaüstüne dönerek orada da işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Kumandalar bu konuda oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Klavyede tek tek yazmak bile bir süre sonra oldukça kolay bir hale geliyor. Ancak SteamVR uygulaması hala çok stabil değil, bizce biraz daha zamana ihtiyacı var.

HTC VIVE’ın neler yapabildiğini tam anlamıyla anlamak için ise ilk önerimiz Valve’in Lab oyunu. Ücretsiz olan bu oyun içinde pek çok başka mini oyun barındırıyor ve Vive ile yapılabilecek hemen her şeyi ortaya seriyor.

Steam’de HTC Vive için sunulan resim oyunundan FPS oyunlarına kadar pek çok oyunu deneyimledik. En çok keyif aldığımız oyunlardan biri The Brookhaven oldu. Bir ormanın ortasında üstünüze gelen zombileri öldürdüğünüz oyun, zaman geçirdikçe ilk açtığınız andaki kadar gerilim ve korku dolu olmasa da oldukça eğlenceliydi. Aynı şekilde kısa ama keyifli bir oyun olan The Job Simulator’da ise farklı iş alanlarında çalışarak yeteneklerimizi sergiledik. ZenBlade de yine kesinlikle önerebileceğimiz oyunlar arasında. Eğer Fruit Ninja’nın sanal gerçeklikte nasıl bir deneyim sunacağını merak ediyorsanız ZenBlade’i mutlaka denemelisiniz. VR deneyiminin sadece oyun değil interaktif video alanındaki etkisini anlamak içinse TheBlu’yu tavsiye ediyoruz. Üç farklı çok kısa hikayeden oluşan The Blu’da okyanusun derinliklerinde harika bir görsel şölen sizi bekliyor. Tabii çizim ve yaratıcılık alanındaki yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için Tilt Brush‘ı da kaçırmamalısınız.