reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den büyük işten çıkarma hamlesi!

Amerika ile sorunları olumlu gelişmelere rağmen devam eden Huawei, daha önce söylentileri gelen büyük işten çıkarmaya başladı.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıklamıştı. İşte bu konuda ABD’li şirketlerin önümüzdeki haftalarda ticarete yeniden başlaması bekleniyor. Ancak şimdiye kadar yaşanan durum, firmaya zorunlu bir adım attırıyor. Gelen bilgiye göre Huawei’nin Amerika merkezli arge firması Futurewei Technologies, işgücünün tam yüzde 70’iyle yollarını ayırıyor. Bunun tam 600 kişiye denk geldiği söylenirken, durum elbette pek iyi görünmüyor. Özellikle çalışanlar için çok kötü bir haber olan bu işten çıkarmanın, Huawei şirketinin Amerika karalistesine girmesi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle zorunlu olduğu açıklanıyor. Silikon Vadisi, Chicago, Washington ve Dallas’ta operasyon yürüten Futurewei Technologies, bu işten çıkarma sonrasında 250 kişiyle yoluna devam edecek deniyor. Komple bir kapanmanın adı ise henüz geçmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei genel olarak batıyor mu?

Bunun cevabı net olarak hayır. Kısa süre önce Yahoo Finance’a konuşan Huawei kurucusu Ren Zhengfei, Huawei’nin 2019’da tam 270 milyon akıllı telefon sevkiyat rakamına ulaşacağını belirtti. Bu gerçekten büyük rakamı yakalayacaklarına inandıklarını söyleyen Zhengfei, gerçekten çok iddialı görünüyor. 2018’i 200 milyondan biraz fazla sevkiyat ile kapatan firma, bu yıl çıtayı tüm bu olumsuzluklara rağmen oldukça yükseltiyor. 5G tarafında da işleri iyi giden teknoloji firması, aldığı darbelere rağmen ayakta durmayı ve hepsinden önemlisi milyar dolarlar kazanmaya devan ediyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin sitesinde kullandığı ortaya çıkan Apple reklamı