reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’den Google’a alternatif sürpriz arama uygulaması

Huawei, ABD ambargosu nedeniyle önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu sefer Google alternatifi Huawei Search uygulaması çıktı.

Huawei Search, firmanın AppGallery içerisinde yer alacak, şu an aktif olarak test ettiği bir arama uygulaması. Amacı isminden de rahatlıkla anlaşılan uygulama, GMS altyapısına sahip olmayan HMS‘li cihazlarda arama görevi üstleniyor. Elbette kişiler Huawei’nin modelleri üstünden halen Google’a tarayıcılar üzerinden girebiliyor. Ancak test edilen Search uygulaması süreci çok daha hızlı ve efektif hale getiriyor. Şimdilik Birleşik Arap Emirlikleri merkezli olarak test edildiği aktarılan uygulama, internet üstünde haber, içerik, fotoğraf ya da video aramanıza imkan tanıyor. Firmanın süreç hakkındaki kayıt bilgilerini burada verdiği uygulama, EMUI 10 üstünde koyu arayüz moduna sahip ve aşağıda görebileceğiniz üzere sade bir arayüz üstüne kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcı sözleşmesine göre İrlanda merkezli Aspiegel Limited tarafından yürütülen uygulama, Huawei ID üstünden kullanılıyor ve şimdilik hangi arama motoru üstüne kuruluyor bilinmiyor. XDA’nın denemelerine göre uygulamada çıkan sonuçlar Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo, Yandex, Ask ya da AOL‘ın sonuçlarıyla eşleşmiyor. Ayrıca şu an sonuçların hiç ama hiç detaylı olmadığı, temel bazı konularda bile doğru bilgilerin alınamadığı görülüyor. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi uygulama henüz test ediliyor.

Huawei Search

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Search şimdilik pek iyi durumda değil

Ancak bunun yakında değişeceği düşünülüyor. Yakında Türkiye dahil birçok pazarda kullanıma açılacak gibi görünen uygulama, firmanın Google’sız dönemi için önem arz ediyor. Google ise Huawei’yle tekrar çalışmak adına ABD yönetiminden izin almaya çalışıyor. Eğer bir izin çıkarsa bu kadar emek ne olacak herkes oldukça merak ediyor. Çünkü kimse Huawei’nin Android lisansını kabul etmeyeceğini ve yoluna HMS ile devam edeceğini düşünmüyor.

İlgili Video