reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin

Huawei, gelişmiş Kirin işlemcileri başka üreticilere neden vermiyor?

Huawei, birçok rakibinden farklı olarak kendi Kirin mobil işlemci modellerini üreten bir firma. Peki dev isim gelişmiş Kirin işlemcileri alt marka Honor haricinde başka üreticilere neden vermiyor? İşte cevabı?

Bu çok merak edilen konuda bir açıklama yapan şirketin üst düzey yöneticilerinden Brody Ji, söylentilere son noktayı koyuyor. Firmanın açıkça daha fazla para kazanmak için Kirin işlemcileri başka firmalara verme gibi bir planı bulunmuyor. Bunun arkasında ise ticari rekabet yer alıyor. Brody Ji, kendi geliştirdikleri işlemciler sayesinde pazarda çok daha güçlü rekabet edebildiklerini belirtiyor. Ji açıklamasını şu cümle ile tamamlıyor: “Huawei için Kirin bir iş değil, akıllı telefon markalarına karşı rekabet gücümüz olan bir ürün veya teknolojidir.” Baktığımız zaman firma gerçekten çok mantıklı bir yol izliyor. Pazarda Apple haricinde tüm üreticiler Qualcomm ya da MediaTek tarafından üretilen işlemcilere bel bağlıyor. Xiaomi’nin Surge serisi işlemcileri bulunuyor ancak onlar çok alt seviyede yer alıyor. Bir firmanın kendi işlemcisini üretebiliyor olması, büyük artılar getiriyor. Dışa bağımlılık azalıyor, hepsinden önemlisi derin “donanım yazılım” uyumu kurulabiliyor. Bu sayede P20 Pro gibi modeller her açıdan üst düzey performans getiriyor. Ayrıca üretim maliyetleri de aşağılara çekilebiliyor.

Huawei Kirin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei en son Kirin 980 işlemciyi tanıttı

Hatırlamak adına 7 nm üretim sürecinden çıkan Kirin 980 önceki nesile göre yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 58 daha verimli olan Cortex-A76 çekirdekler üzerine kuruluyor. İşlemci iki büyük Cortex-A76, iki büyük Cortex-A76 ve dört küçük Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur. Bu konfigürasyondan tam anlamıyla yararlanmak için firma “Flex-Scheduling” teknolojisini kullanıyor. Önceki nesle kıyasla daha yüksek saat hızlarında çalışan işlemci, daha hızlı uygulama başlatma süreleri, daha iyi çoklu görev ve genellikle daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Bu işlemci ilk defa Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinde yer alacak.

İlginizi Çekebilir

Honor’un oyun telefonu Play