reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Huawei

Huawei’den sektörde merak edilen önemli bir konuya açık cevap

P20 ve P20 Pro ile haftalardır gündemden inmeyen Huawei, biliyorsunuz kendi işlemcilerini geliştiriyor. Bu işlemcilerin başka firmalara satılıp satılmayacağı hakkında ise resmi bir açıklama bulunuyor.

Advertisement

Android işletim sistemli akıllı telefonların büyük çoğunluğu Qualcomm ve MediaTek tarafından üretilen işlemcileri kullanıyor. Burada rekabetin dışına çıkan ve “Kirin” işlemciler ile bağımsız olmayı başaran Huawei, bu konuda merak edilen bir detayı Şanghay’da düzenlenen konferans kapsamında cevapladı. Buna göre şirket işlemci bölümünü hiçbir zaman bağımsız bir bölüm olarak düşünmediklerini belirtti. Yani işlemci satarak para kazanma amacı olmadığını söyleyen firma, bu açıdan “başka üreticilere işlemci verilecek mi?” sorununu da kesin bir dille cevaplamış oldu. Kirin serisi işlemcileri sadece alt markası Honor ile paylaşan şirket, bu konuda Qualcomm ve MediaTek ile satış rekabetine girmek istemiyor gibi görünüyor. Bu da mevcut güçlü ekonomik durum düşünüldüğü zaman mantıklı görünüyor. Kendi işlemcilerini geliştiren bir diğer firma Samsung ise biliyorsunuz artık Exynos modellerini rakiplerine de sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, amiral gemilerine Kirin 970 ile güç veriyor

Şirketin geçen yıl tanıttığı dikkat çeken Mate 10 Pro‘da da yer verdiği Kirin 970, bünyesinde özel bir yapay zeka birimi taşıyor. Bu birim yapay zeka gerektiren işlemleri direkt olarak üzerine alıyor ve böylece genel performans artırılabiliyor. Snapdragon 845’e oranla daha yavaş olmasına rağmen genel kullanım için yeterli gücü sunuyor.

İlgili Video

Şirketin en gelişmiş akıllı telefonu