reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei kendi işlemcilerini üretmeye hazırlanıyor; işte detaylar

Huawei kendi işlemcilerini üretmeye hazırlanıyor. DigiTimes‘ın aktardığı rapora göre Huawei, yarı iletken üretim tesisini Vuhan’da kurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Advertisement

Üretimin önümüzdeki yıldan itibaren başlaması bekleniyor. 2019 yılında yapımına başlandığı belirtilen tesiste Huawei imzalı işlemcilerin üretileceği belirtiliyor. Daha önceden işlemciler TSMC tarafından üretilse de ABD ihracat kuralı değişikliği sebebiyle TSMC, Huawei’nin tasarladığı 5 nm Kirin işlemcilerinin üretimine devam edememişti. Huawei’nin önümüzdeki yıl açacağı tesisle birlikte işlemcilerle ilgili yaşadığı sorunları da çözüme kavuşturması bekleniyor. Tesisin 5 nm Kirin 9000 işlemcisini üretecek düzeyde olduğundan da söz ediliyor.  Önümüzdeki yıl satışa sunulacak yeni amiral gemisi modellerde yer alacak işlemcilerin Vuhan’daki tesis tarafından üretileceğini şimdiden belirtebiliriz. ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yasaktan önce Huawei’nin Apple’ın ardından TSMC’nin en büyük ikinci müşterisi olduğunu hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei bir taraftan da kendi işletim sistemiyle ilgili çalışmalarına devam ediyor

Huawei bilindiği üzere kendi işlemcilerini Vuhan’da üretecek olmasının haricinde kendi işletim sistemini de geliştiriyor. Google’ın da uyguladığı yasaktan ötürü mobil cihazlarında Android işletim sistemini kullanamayan Huawei, HarmonyOS ile bu soruna bir çözüm getirmişti. Şirket kısa bir süre önce HarmonyOS 2.0 destekli ürünlerini de lanse etmişti. Etkinlikte HarmonyOS 2.0’lı Huawei Watch 3 Serisi ve Huawei MatePad Pro dahil olmak üzere HarmonyOS 2 destekli cihazlar görücüye çıkmıştı. İşletim sisteminin önümüzdeki aylarda indirmeye sunulması bekleniyor. İşletim sistemini alacak cihazlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı