reklamı kapat

POPÜLER

Huawei_P30_Pro

Huawei P30 Pro, ISO performansıyla sınırları zorluyor

Dün Paris’te gerçekleşen etkinlikte tanıtılan Huawei P30 Pro, kamera performansıyla fark yaratmıştı. DxoMark tarafından dünyanın en iyi kameraya sahip akıllı telefonu olarak lanse edilen Huawei P30 Pro’nun en dikkat çekici özelliği şüphesiz arkasında yer alan dört adet kamerası.

Düşük ışık koşullarında kullanıcılara yardımcı olmak için ISO hassasiyeti 409.600’e kadar çıkabilen P30 Pro, ışığın yetersiz kaldığı durumlarda kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Huawei P30 Pro’nun ISO hassasiyeti 409.600’e kadar çıkabilirken, iPhone Xs Max ve Samsung Galaxy S10+’ın ISO hassasiyeti 6.400’e kadar çıkabiliyor.

Huawei P30’un maksimum ISO hassasiyeti 204.800 olduğunu söyleyelim. Canon EOS 5D Mark IV’ün ise maksimum ISO hassasiyeti 102.400 olduğunu belirtmekte yarar var. ISO hassasiyetinin bu seviyeye çıkmış olması Huawei P30 Pro’nun düşük ışıkta ne kadar başarılı bir telefon olduğunu gözler önüne seriyor. Kameranın özellikle düşük ışık koşullarında çok az gren ürettiğinden söz ediliyor. Bizim de önümüzdeki günlerde detaylı olarak inceleyeceğimiz P30 Pro’nun kamerasından kısaca bahsedenim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P30 Pro, dörtlü kamera sistemiyle fark yaratıyor

Telefonun arkasında Leica imzalı 1/1.7 inç 40 megapiksel F1.6 OIS (SuperSpectrum) + 20 megapiksel F2.2 (120 derece geniş açı) + 8 megapiksel F3.4 (Periskop tarzı) üçlü kurulum yer alıyor. Kare kamera modülüyle 5x optik, 10x kayıpsız ve 50x dijital zoom yapabilen telefon, yine arkasında daha iyi derinlik algılama için bir ToF sensörüne de sahip.

Bu sensör bilmeyenler için kızılötesi ışığın nesneye ulaşması ve yansıyarak geri dönmesi için gereken süreyi ölçüyor ve böylelikle objelerin derinliğini hesaplayabiliyor. Quad Bayer filtresini RYYB (Kırmızı, sarı, sarı, mavi) piksel yapısıyla birleştiren telefon, bu sayede inanılmaz iyi düşük ışık fotoğrafları çekebiliyor. Telefonun ISO 409.600 (Işık hassasiyeti) seviyesine kadar çıkabildiği de belirtiliyor.

İlgili video