reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro kaç tane Amerikan üretimi parça kullanıyor?

2019’un en iddialı amiral gemilerinden Huawei P30 Pro toplam kaç parçadan oluşuyor? Hepsinden önemlisi bu parçaların kaçı Amerika merkezli şirketlerden geliyor? İşte bunun cevabını veren özel çalışma;

Huawei biliyorsunuz halen Amerika ambargosu altında bulunuyor. Bu açıdan firma birçok Amerika merkezli şirketten parça satın alamıyor. Peki firma bu konuda Amerika’ya tam olarak ne kadar bağımlı dersiniz?  Bunu görmek isteyen Nikkei, telefonu parçalarına ayırdı ve kullanılan parçaları incelemeye başladı. Bu çalışmaya göre Huawei P30 Pro toplam 1.631 parçadan üretiliyor. Bu parçaların sadece 15 tanesi Amerika merkezli şirket imzalı. Bu rakam telefonun sadece yüzde 1’nin Amerika’ya bağımlı olduğunu gösteriyor. Açıklandığı kadarıyla ABD’den gelen parçalar arasında Micron Technology’den DRAM, Corning’den Gorilla Glass ve iletişim üzerine çalışan Qorvo’dan özel yongalar bulunuyor. Toplam parça maliyeti 363 dolar seviyesinde olan telefonun, hesaba göre 59 dolarlık parçası Amerika’dan geliyor. Kalan kısımları ise Çin, Güney Kore, Tayvan ve Japonya‘dan gelen parçalar ile üretilen telefon, birçok kilit noktada Amerikalı şirketlere ihtiyaç duyuyor ancak bunların anavatanda çözülebileceği söyleniyor.

Huawei P30 Pro
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P30 Pro Android işletim sistemi üzerine kuruluyor

Firma donanım tarafını Çin’de çözebilir ancak yazılım tarafında Amerika’ya bağımlı durumda. Peki bu nasıl çözülecek? Tam olarak HongMeng ya da Ark OS ile. Biliyorsunuz firma kendi işletim sistemini geliştiriyor ve gelecek cihazlarında Android yerine bunu kullanmak istiyor. Türkiye’de dahil kayıt altına alınan sistem, büyük merak uyandırıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın katlanabilir telefonu Mate X ve sunduğu PUBG Mobile deneyimi