reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50

Huawei P50 serisi ile mobilde 1-inç sensör dönemi başlayabilir

Zaman zaman gündeme gelen Huawei P50 serisi için önemli bir gelişme daha ses getirmiş durumda. Bunun arkasında Sony IMX800 var.

Mart ya da nisan ayında tanıtılacak gibi görünen Huawei P50 ailesinde mobil fotoğrafçılık için önemli bir devrim olabilir. Çünkü eğer iddialar doğruysa firma yeni telefonlarında, spesifik olarak da P50 Pro ile P50 Pro Plus modellerinde tam 1-inç boyutunda bir sensöre yer verebilir. Sony IMX800 isimli bu sensörün mobil taraf için dünyadaki ilk 1-inç model olacağı aktarılıyor. Peki bu neden önemli? 1-inç sensör boyutu telefonlar için mevcut çözümlere oranla oldukça büyük. Sensör ne kadar büyük olursa o kadar çok detay ile ışık yakalanabiliyor ve bu da yüksek fotoğraf kalitesi anlamına geliyor. Büyük sensör aynı zamanda doğal alan derinliği de sağlıyor. Gelişmiş yapay zeka sistemleri ve 1-inç sensör ile beraber P50 serisinin kamera kalitesi ciddi anlamda nefes kesici olabilir. 1-inç sensör boyutu ile artık gerçek fotoğraf makinesi seviyesine çıkıyoruz ve bu da fazlasıyla heyecan veriyor. Sony IMX800 sensörü başka firmaların da kullanmasını bekliyoruz. Ancak çıkışı Huawei yapacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P50 serisi için kamerada önemli bir detay daha bizleri bekliyor olabilir

Geçtiğimiz aylarda telefonların telefoto / zoom kameralarında “liquid lens” teknolojisi kullanılacak bilgisi ortaya çıkmıştı. Temel olarak “sıvı lens” diyebileceğimiz bu yeni nesil teknoloji, sabit lenslerden farklı olarak farklı optik elementleri mekanik parçalar ile hareket ettirerek ya da kullanarak değil, sıvı içinden elektrik akımı geçirerek şekil değişimi sağlıyor ve zoom ile netleme getiriyor. Bu yeni sistemin özellikle zoom hızı ve netleme konusunda inanılmaz iyi olduğu aktarılıyor.

İlgili Video

OPPO’da ilginç görünen gerçek kablosuz şarj sistemi