reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Hyundai’den geleceğin otomobil kokpiti [Video]

Pazarın en önemli otomobil üreticilerinden Hyundai, geleceğe yönelik çalışmalarına devam ediyor. Firma bu sefer karşımıza geleceğin kokpitiyle çıkıyor.

Otomobillerin kokpitleri günümüzde inanılmaz hale geldi. Biliyorsunuz birçok modelde artık standart gösterge takımı yer almıyor. Bunun yerine firmalar dijital göstergeler kullanıyor. Ancak tüm bunlar bazı durumlarda ciddi şekilde kafa karıştırıcı olabiliyor. Analog kontrol butonlarının yerini alan dijital kontrolcüler, belirli işlemlerin sürücü gözünü yoldan ayırmadan yapmasına imkan tanımıyor. İşte bu konularda “kullanıcı dostu” düşünen Hyundai, karşımıza geleceğin kokpit sistemiyle çıkıyor.

Firmanın mevcut i30 modeli üzerine kurduğu ve sergilediği yeni sistem, gerçekten ilginç görünüyor. Bu yeni kokpitin merkezinde 3D ve 2D görüntü desteği veren dijital gösterge yer alıyor. Ancak bu ekrandan ve yan tarafındaki ana multimedya ekranından çok direksiyon simidi üzerinden dijital kontrol takımı dikkatleri üzerine çekiyor. Direksiyonun sağ ve sol tarafına adeta birer ufak ekran yerleştiren firma, direksiyon üstü kontrol sürecini çok daha etkili ve kolay hale getiriyor. Titreşimle geri bildirim verebilen ve ufak hareket kabiliyeti bulunan bu dijital kontrolcüler, aracın temel fonksiyonlarını kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Bu ekranlarda parmağı kaldırmadan farklı seçimler yapılabiliyor.

Hyundai
Hyundai
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai geleceğe yönelik önemli denemeler yapıyor

Titreşim temelli fiziksel geri bildirimi ana multimedya ekranına da koyan firma, direksiyon üzerindeki kontrol seçeneklerinin özelleştirilmesini planlıyor. Tüm süreci bir akıllı telefon ya da tablet kullanır gibi kolay / akıcı hale getiren Hyundai, fütüristik arayüzü ve kullanıcı dostu duran bir yapıyla birleştirmeyi başarmış gibi görünüyor. Bu kokpit tasarımının ne zaman ya da hangi araçla kullanıma gireceği bilinmiyor. Firma şimdilik deneysel denemeler yapıyor.