reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Kia
Hyundai Kia

Hyundai ve Kia’dan yola göre vites seçen akılcı sistem

Günümüzde otomatik vitesli otomobil modelleri hıza göre vites düşürüyor ya da yükseltiyor. İşte bu durumu Hyundai ve Kia gelecekte değiştiriyor.

Hyundai ve altındaki firmalardan Kia, otomatik vitesli araçları gelecekte daha akıllı hale getirecek bir sistem geliştiriyor. Yukarıda da dediğimiz gibi mevcut otomatik vites sistemleri büyük çoğunlukla aracın hızına göre vites değiştiriyor. Araç yavaşladığı zaman vites düşüyor, gazı basıp hızlanmak istediğiniz zaman ise kademeli olarak artış sağlanıyor. İşte bu sistem gelecekte çok daha akıllı olacak. Çünkü iki dev isim vites değişim sürecine yolun durumunu da katmak istiyor. Bu sistemin arkasında araçlara konulan / konulacak “sensörler, radar ve kameralar” yer alıyor. Aynı zamanda GPS temelli de görev yapan ICT olarak isimlendirilen sistem, yolun durumunu tarıyor ve ona göre en iyi vites değişim sürecini uyguluyor. Firma bu sayede performansın artacağını, sürücü stresinin azalacağını, yakıt sarfiyatının azalacağını ve vites ile lastik üstündeki aşınma miktarının hafifleyeceğini belirtiyor. Bu sistemin 5G üstünden diğer araçlardan ve merkezi trafik merkezlerinden bilgi alabileceği de söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Hyundai Kia

Hyundai ve Kia imzalı yeni araç inanılmaz hale geldi

Öndeki trafik ya da yola uygun vites seçimi gerçekten mantıklı duruyor. Sürücüsüz araçlar için de düşünülen sistem, optimum vitesi seçmesi yanında gerekmeyen durumlarda vites değişimini tamamen engelleyecek de deniyor. Özellikle virajlı yollarda ciddi şekilde avantaj getirdiği aktarılan ICT sistemi, otomobilleri otoyollara çıkmadan hemen önce “spor moduna” otomatik olarak geçirme görevini de üstlenecek. Bu sayede otoyolda yüksek hızda seyreden araçlara kısa sürede uyum sağlanabilecek deniyor. Daha sonra ise sistemin tekrardan ekonomik modu aktif edeceği belirtiliyor. Bunlar gerçekten sürüşü ciddi şekilde değiştirecek detaylar ve çok mantıklı görünüyor. Ancak sistemin tam olarak ne zaman geleceği henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Tam 2.000 beygirlik elektrikli yaşa formu!