reklamı kapat

POPÜLER

1949 Hudson Coupe

Icon ekibinin son projesiyle göz banyosu vakti; 1949 Hudson Coupe

Döneminin en hızlı otomobillerinden birisi olan 1949 Hudson Coupe, Icon ekibi tarafından yapılan restorasyon ve modifikasyonla hayata dönüyor.

Hudson markası Amerikan otomobil tarihinde fazlasıyla nitelikli izler taşıyan bir kimlik bırakarak sahneden çekildi. Kuruluş yılı (1909) hemen hemen Alfa Romeo ile aynı döneme denk gelen şirket, modellerinde kullandığı bazı özelliklerle de ilkler listesinde yer alıyor. Kadın tasarım ekibi kurarak otomobil dünyasına “ince” bakış açısının entegrasyonunu amaçlamasıyla da aklımızda yer edinen Hudson ismi, daha çok Hornet modeliyle meraklılarının akıllarına kazındı. Beyaz perdenin sevilen animasyon serilerinden biri olan “Arabalar”da da gördüğümüz bu otomobille birlikte o dönem “hız” kelimesinin karşılıklarından birisi Hudson olmaya başlamıştı. Öyle ki döneminin NASCAR yarışlarını da süpüren bir marka kimliği dilden dile yayılıyordu. Markanın 50’li yıllardaki en önemli ismilerinden birisi ise hiç şüphesiz Commodore‘du. Özellikle Coupe versiyonuyla bugün hala inanılmaz çizgiler vadeden bu otomobil, restomod projelerinin başarılı ekibi Icon tarafından nefis bir projenin merkezine oturdu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1949 Hudson Coupe üzerindeki temel değişimler

Bir restorasyon projesi üzerine tekrar hayata döndürülen Coupe’nin kaputunun altında günümüz teknolojisinin entegrasyon süreci karşımıza çıkıyor. Uzun yıllar Hudson’ı başarıya taşıyan 3,5 litrelik sıralı altı silindir makinenin yerine, altıncı jenerasyon Corvette motorundan faydalanılmış olması en dikkat çeken noktaların başında geliyor. 638 beygir güç ve 818 Nm tork üreten bu makinenin, “49” model bir Hudson’ı yolda taşıdığını görmek hiç şüphesiz inanılmaz bir keyif unsunu olarak karşımıza çıkacak. 4 ileri otomatik şanzıman, 18 inçlik jant seti, yeni bir fren sistemi ve ısı eşanjörlerini de proje kapsamında listenin üst sıralarına yazabiliriz. Geri kalan neredeyse tüm parçalarıyla orijinal versiyonuna sadık kalınan otomobil, Amerika’da düzenlenen etkinlikte sahne alıyor.