reklamı kapat

POPÜLER

Disney+ LOG Tasarım

İddia: “Disney+ ve HBO Max, korsan izleyenlere ceza getirebilir”

Dünyanın en büyük video platformlarından olan HBO Max ve Disney+, Türkiye pazarı için önemli bir çalışma içerisinde olabilir.

Türkiye’ye gelen HBO Max ve Disney+, ortaya atılan bir iddiaya göre içeriklerini korsan olarak izleyenleri cezalandırma konusunda bir çalışma içerisinde. Ekşi Sözlük’teki bir kullanıcının kendisinden oldukça emin iddiasına göre HBO Max ve Disney+, yaklaşık bir yıldır Kültür Bakanlığı ile görüşme gerçekleştiriyor. Bunun arkasında aynı kullanıcıya göre illegal içerik sitelerine yönelik yapılacak yeni kanun düzenlemesi yer alıyor. Kullanıcıya göre iki dev platformun istediği şey, ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde olan uygulamanın aynısı. İki isim Türkiye’de illegal dizi / film sitesi ve Torrent uygulamalarını kullanan kişileri internet servisi sağlayıcısı firmalar üzerinden IP temelli olarak tespit etmek ve farklı cezalar uygulamak istiyor.

Burada iki aşamalı bir yolun uygulanacağı iddia ediliyor. Yüksek ihtimalle korsan izleyenlere ilk aşamada bir para cezası kesilecek, sürecin devam etmesi halinde ise daha farklı bir yasal adım atılacak. Buna benzer bir uygulama Almanya merkezli olarak uzun süredir uygulanıyor. Almanya’da korsan indirenler ISP’ler üzerinden tespit edilip ciddi maddi cezaları veriliyor.

Eğer bu iddianın arkasındaki çalışma gerçekleşirse Netflix’in de destek vereceği süreç, aslında tam olarak aynı değil ancak daha önce de gündeme gelmişti. 2021 yılında “Kültür ve Turizm Bakanlığınca sanatın ve sanatçıların haklarını korumak amacıyla telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağında, özellikle gençlerin sık başvurduğu yöntem olan, korsan film ve dizilerin farklı mecralarda paylaşılmasına “internet yavaşlatma” cezası verilmesi öngörülüyor. Taslakta, internetten korsan filmi izleyenlere yönelik ise bir yaptırım yer almıyor.” başlıklı haberler uzun süre gündemde yer edinmişti.

Burada “internetten korsan filmi izleyenlere yönelik ise bir yaptırım yer almıyor.” kısmı Netflix, HBO Max ve Disney+ gibi devlerin adımları ile 2022 itibarıyla geride kalabilir. Türkiye’de bu konuda gerçekten yeni bir dönem başlayabilir.

Peki firmalar bunu neden istiyor? Bunun arkasında özellikle yerli içerikler yer alıyor. Netflix, HBO Max ve Disney+ gibi firmalar Türkiye pazarına büyük bir yatırım yapıyor. Geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla bu rekabet Türkiye’deki yapım maliyetlerini dahi yukarı çekiyor. Ancak rekabetin “yapımcılar, oyuncular ve içerik üreticiler” için büyük fırsatlar yarattığına da değiniliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuda bir yorumda bulunan İstanbul merkezli Inter Medya şirketinin sahibi Ahmet Ziyalar,Disney+ platformu için Türkiye pazarına yarın yokmuşçasına yatırım yapılıyor” demişti. Variety tarafından yayınlanan habere göre halen tam olarak Türkiye tarihi verilmeyen HBO Max’ın Türkiye’deki yerli içeriklerini Nermin Eroğlu üstleniyor. Bu içerikler için şimdiye kadar yapılmış bir resmî açıklama ise bulunmuyor.

Bu ABD merkezli dev platformların “Yazarlar, yönetmenler ve oyunculara inanılmaz meblağlar ödediğini” belirten Ahmet Ziyalar, süreçle alakalı “Herkesle çok agresif bir şekilde sözleşme imzalıyorlar” açıklamasını da yapıyor. Bu dev bütçelere sahip platformların oyunculara çok yüksek ücretleri ödemesi, aktarıldığı kadarıyla üretim maliyetlerinin fırlamasına neden oluyor. Bu da yerel pazarda dengeleri bozuyor.

Bu durum söylendiği kadarıyla dev platformlarla çalışmayan Türk yapımcılara içerikleri için ortaya koydukları yatırımlarını telafi etmede baskı ve zorluk yaratıyor. Yani ünlü oyuncular ve süreçteki diğer kilit isimler, rekabet arttığı için yerli diğer içeriklerden de yüksek rakamlar istiyor.

Disney+ ve HBO Max içeriklerini izlemek için kullanılabilecek ürünlerden: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle