reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil otomotiv

İkinci el otomobilde beklentiler yükseldi; satışlarda artış gözlemleniyor

Haziran ayını yükselişte geçiren ikinci el otomobil pazarı için temmuz-ağustos döneminde hissedilir yükselmeler bekleniyor.

İlkbahar dönemiyle birlikte hareketlenmeye başlayan ikinci el otomobil pazarı için yaz dönemine bakış açısının daha pozitif olduğuna dair geçtiğimiz süreçte farklı kaynaklardan açıklamalar birbirini izledi. Yaz dönemine girişin başlangıcı niteliğindeki haziran ayının sonuna doğru da bu beklentilerin lineer şekilde artışı söz konusu. Sektörün en büyük veri kaynaklarından birisi olan Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, 1 Temmuz itibariyle otomotiv pazarını oldukça hareketli günlerin beklediğini vurguladı. Özellikle Temmuz’da pandemi kısıtlamalarının kaldırılacak olması birçok sektör için hareketli günlere işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarı için önümüzdeki 2 ay zirveye sahne olabilir

Hüsamettin Yalçın, yaptığı verilere dayalı değerlendirmede; “Sektörü çok şanslı bir 2 aylık dönem bekliyor. Uzun tatil dönemleri sıfırı olduğu kadar ikinci el araç pazarını da hareketlendirecek. Haziran ayının sıfır otomobil satışları açısından 75 bin adetle kapanmasını bekliyoruz. İkinci el araç satışları ise bunun 5-6 katı olacaktır. Ancak, asıl kırılma noktası 1 Temmuz. Özellikle tatil öncesi, yani 15 Temmuz’a kadar olan dönem ikinci el araca çok yoğun bir talep olacak. Yaptığımız analizler, Temmuz ayında 300 bin adet tekil ikinci el aracın satılacağını gösteriyor. Bu satışların büyük bölümü ise ilk 15 günde gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sıfır araç pazarıyla alakalı da konuşan Yalçın, bu tarafın yatırım aracı olarak görülmeye devam ettiğini özellikle belirtti. Yalçın açıklamalarının devamında; “150 bin TL’ye kadar sadece 3 araç kaldı. Asıl dikkat edilmesi gereken ise 300-400 bin TL bandı. Çünkü, markalar araçlarının çoğunu buraya konumlandırdı. Şu anda en çok model 210 adet ile bu aralıkta ve ortalama fiyat 352 bin 200 TL’ye ulaşmış durumda.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Yeni Honda City