reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV

İkinci el satışlarına pozitif etki; nöbetçi Noter uygulaması

Hafta içi çalışan veya zaman bulamayan vatandaşlar için uygulamaya alınan “Nöbetçi Noter” uygulamasının pozitif etkileri Türkiye genelinde görülüyor.

Bildiğiniz üzere noterler diğer devlet daireleri gibi hafta içi çalışıyordu. Ancak vatandaşlardan gelen istek üzerine Adalet Bakanlığı bu durumda bir değişikliğe gitti. Bu bağlamda 81 ilde her hafta belirlenen noterler hafta sonları 10.00-16.00 saatlerinde hizmet vermeye başlamıştı. Yaklaşık 3 ay önce yürürlüğe giren uygulama hakkında  kısa süre önce bir dizi veri paylaşıldı. Buna göre üç ayda nöbetçi noterler tarafından 191 bin 658 işlem gerçekleştirdi. Yapılan işlemler arasında ise en çok alım-satım rağbet gördü. 135 bin 726 gibi çarpıcı bir sayının sadece araç satışına ait olduğu gözlemlendi. Sıfır araç satışının neredeyse durma noktasına geldiği şu günlerde en azından ikinci el pazarının kısmen haraketli olması ise sevindiriyor. Nöbetçi noterleri öğrenmek için  Türkiye Noterler Birliğinin “https://portal.tnb.org.tr” internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adalet Bakanı konu ile ilgili konuşmuştu

Adalet Bakanı Gül Nöbetçi Noter uygulaması hakkında düşüncelerini şu şekilde paylaşmıştı; “Temel amacımız, hukukun insan hayatını kolaylaştırması, vatandaş odaklı reformların devam etmesi yönündedir. Hukuk, hayatı kolaylaştırabilir, zorlaştırabilir. Engelleyici olabilir, kolaylaştırıcı olabilir. Biz, hukukun kolaylaştırıcı olması, insana, vatandaşa temas eden yönünün olması gerektiğine inanıyoruz. İşte bu çerçevede yaptığımız reformların bir adımı olarak nöbetçi noterlik uygulamasını da hayata geçirmiş durumdayız. Temel amacımız, hukukun insan hayatını kolaylaştırması, vatandaş odaklı reformların devam etmesi yönündedir. Temel yaklaşımımız, vatandaşlarımızın işini kolaylaştırmak, hukuk hizmetini daha da etkin hale getirmek. Böylece hafta sonu da ticaretin, sanayinin ekonominin çarkı işlemektedir. Arkadaşlarımız, yüzde 95 alım-satım gerçekleştiğini ifade ettiler. Bu da çok sevindirici.” dedi.

İlginizi çekebilir

Daha lüks, daha akıllı; 2020 Mitsubishi Pajero Sport ile tanışın