reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

İlk PlayStation 5 oyunlarında Ray Tracing işte böyle görünüyor [İzle]

Gündemde düşmeyen yeni nesil PlayStation 5 hakkında bu sefer görsel olarak yapılmış ciddi bir Ray Tracing değerlendirmesi yer alıyor.

PlayStation 5 dikkat çeken bir oyun konsolu. Oldukça büyük olan çünkü gerçekten çok güçlü olan konsol, biliyorsunuz Ray Tracing desteğine de sahip. Nvidia’nın RTX serisi ekran kartlarında da uzun zamandır desteklenen bu özel teknoloji, görsel deneyime çağ atlatıyor. Bu teknoloji Nvidia ekran kartlarında “RT çekirdekler” üzerine kuruluyor ve ışık hüzmelerinin inanılmaz gerçekçi şekilde yansıtılmasına imkan tanıyor. Daha önce görülmemiş grafik ve atmosferlerin oluşturulmasına imkan tanıyan ve ışığı ve ortamı adeta gerçek hale getiren Ray Tracing, çok gerçekçi gölgeler / yansımalar da sunuyor. Peki sunum kapsamında gösterilen ilk PlayStation 5 oyunlarında Ray Tracing nasıl görünüyor? İşte bunun cevabını yukarıdaki harika video ile Digital Foundry veriyor. Videoda farklı oyunlar üzerinden firmaların PS5 üzerindeki Ray Tracing kullanımı gözler önüne seriliyor. Bazı oyunlarda ciddi şekilde fark yaratan bu teknoloji, Xbox Series X’te de destekleniyor ve özellikle 2021 sonuna doğru çıkacak yeni oyunlarda çok iyi şekilde kullanılacak deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 temel teknik detaylar şöyle

Hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. PS5’in en büyük detaylarından olan 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimiyse tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu