reklamı kapat

POPÜLER

İlk tanıtım gerçekleşti; işte 2019 Audi A1 Sportback ve öne çıkan özellikleri

Sızıntı görselleri üzerinden tasarımı detaylanan 2019 Audi A1 Sportback, bu yılın sonundan itibaren kademeli olarak satışa çıkacak.

Geride bıraktığımız saatlerde tanıtımını aratmayan sızıntı görselleriyle ilk değerlendirmesini yaptığımız 2019 Audi A1 Sportback‘in resmi tanıtımı gerçekleşti. Fiyat bilgisi paylaşılmayan modelinin satışlarına yıl sonu başlayacağını duyuran Audi, şu aşamada teknik açıdan pek çok soruya cevap vermeyi de ihmal etmiyor. Tasarımı itibarıyla güncel ürün gamının karakteristik yüzünü alan A1, bir önceki jenerasyonuna göre çok daha sportif ve kaslı. Özellikle LED ışıklandırma grubuyla gece sürüşlerinde karakteristik bir fark ortaya koyan modelin S-Line donanım seviyesindeki 18 inç‘lik jant seti ve sportif tampon kombinasyonu ebatları olduğundan daha büyük hissettiriyor. Kaputun altında ise bizleri yanıltmayan seçenekler var.

Motor seçenekleri – Asistanlar

2019 Audi A1 Sportback’in ilk olarak resmiyet kazanan motor seçeneklerini sizlerle paylaşalım. Buranın giriş seviyesinde Türkiye’de de en çok tercih edileceğini düşündüğümüz 1.0 litrelik üç silindirli makine yer alıyor. İkinci adımda ise Volkswagen grubunun yeni üyelerinden olan 1,5 litrelik benzinli ünite kullanılırken en üst noktada 2.0 litrelik dört silindir tercih edilebiliyor. Bu motorların şimdilik detaylı teknik değerlerini paylaşmayan Audi, aralık olarak 95 ile 200 beygir arasında değişeceğini söylüyor. Manuel ve 7 ileri çift kavrama şanzımanla satın kombin edilebilecek olan bu üniteler arasında en üstte konumlanan seçenek 6 ileri S Tronic ile de tercih edilebilecek.

Audi’nin konfor odaklı altyapı elemanları kısmında oldukça zengin tuttuğu A1 Sportback’te sportif süspansiyonlara, ayarlanabilir elektronik şok emiciler de dahil edilmiş durumda. Üst sınıfta gelecek olan performans paketinde görebileceğimiz bu yapılardan bazılarına önde ve arkada daha güçlü fren diskleri eşlik edecek. İşin elektronik asistan kısmında ise; şeritten ayrılma uyarısı, adaptif hız asistanı, hız limitleyici, park asistanı, ön bölge asistanı ve aktif çarpışma uyarısı yer alıyor. Çarpışma uyarısı sırasında eğer sürücü tepki vermezse A1’in kendi kendine frenleme yapabilmesi de kazaların önüne geçebilme veya etkilerini azaltabilme adına önemli bir detay.

Ebatlar – Donanım

A1 Sportback’in ebatlarına baktığımızda 4,03 metre uzunluğa, 1,7 metre genişliğe ve 1,41 metre yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu da bir önceki jenerasyona göre sadece uzunluk kısmında hatırı sayılır bir iyileşmenin olduğu anlamına geliyor. Aracın tasarımındaki en belirgin parçaların ızgara, LED farlar, tampon ve 15 inç’ten başlayıp 18’e inç’e kadar yükselen jantlar olduğunu görebiliyoruz. S-Line donanım paketinde daha büyük hava girişlerine sahip tampon ve arka spoiler işin tadını bir kat daha artırıyor. Dış bölümle ilgili söylenecek son nokta renk seçenekleri kısmında. Toplamda 11 farklı renkle satın alınabilecek olan A1’de, gövde renginden farklı tavan ve aynalar kombin edilecek.


Kapıları açıp içeriye girdiğimizde bizleri 10,25 inç‘lik dijital sürücü ekranının zengin grafikleri karşımıza çıkıyor. Aslında işin dijital ekran kısmının dışında kokpitin tamamında artırılmış bir kalite algısı söz konusu. Direksiyon ve havalandırma çıkışları elden geçirilen araçta malzemelerin kalitesinde de gözle görülür bir artış olduğu vurgulanıyor. 8,8 inç”lik multimedya ekranın standart olarak sunulduğu iç dünyada artık 335 litrelik bagaj hacmi sunuluyor. Burada 65 litrelik artışın olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 30 farklı ambiyans aydınlatması, ısıtmalı koltuklar, Bang & Olufsen premium ses sistemi ve 10,1 inç’lik multimedya ekran da opsiyonel olarak satın alınabilecekler arasında öne çıkıyor.