reklamı kapat

POPÜLER

inFamous

Oyunlarını yüksek maliyetle yapan firmalar, doğal olarak satıştan zarar etmek istemiyorlardı. Ancak her zaman için bir konsolun alınmasını saglayacak oyunlar da bulunmak zorundaydı. Şimdi karsımızda PlayStation’ın yeni göz bebeği Infamous var. Oyunu ilk deneyenlerden biriydik. İşte izlenimlerimiz…

UMUT IŞIĞI
Cole için o gün, sıradan günlerden biri gibi başlamıştı. Şehir merkezine teslim etmesi gereken paket vardı ve o da ağır ağır yürüyordu. Ne var ki birden korkunç bir patlama gerçekleşti ve Empire City bambaşka bir çehreye büründü. Cole şans eseri ayakta kalabilen az sayıda insandan biriydi. Şehir çok güçlü bir suç örgütü tarafından ele geçirilmiş ancak olay yerinde kameralara yakalanan Cole suçlu ilan edilmişti. Çok geçmeden Empire City’nin ana kara ile olan tüm bağlantıları kesildi ve şehir adeta karantina altına alındı. Fakat Cole’da bir gariplik vardı. Patlamadan sonra kendini pek de iyi hissetmiyordu. Çok geçmeden bedeni ile elektrik akımını kontrol edebildiğini anlayan Cole, yeni güçlerini yavaş yavaş keşfedecek, patlamanın arkasındaki gizemi bulmaya çalışacak ve şehri, içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya çalışacaktı. Infamous, GTA tarzında açık uçlu bir oyun. Elinizin altında kocaman bir şehir var ve siz görevleri istediğiniz şekilde yapabiliyorsunuz. Öncelikle belirtmeliyiz ki şehrin havası gerçekten iyi yansıtılmış. Şehrin havası dediğimiz şey ise yıkılmış binalar, panik halinde oradan oraya koşturan insanlar, deli gibi giden arabalar… Liberty City, Empire’ın yanında çocuk bahçesi gibi kalıyor emin olun. Çünkü burası tam anlamıyla ‘kaos’ kelimesinin karşılığı, tüm düzen çökmüş durumda. Ve bu koca şehirde hayatta kalmak hiç mi hiç kolay değil. Bir umut ışığı (kelimenin tam anlamıyla) olarak yükselen Cole ise bu şehrin ihtiyaç duyduğu süper kahraman olarak boy gösteriyor. Kısaca özetlemek gerekirse Cole elektrik akımını kontrol edebiliyor ve bunu çok farklı şekillerde yapabiliyor. Düşmanları ortadan kaldırmak için tonla farklı saldırısı var. Bunun dışında etraftaki pilleri doldurabiliyor, trafoları aktif hale getirebiliyor ve bu yolla çeşitli bulmacaları çözebiliyor. Saldırılar ise son derece etkili, ister düşmanları teker teker elektrik vererek, ister topluca öteki tarafa yollayabiliyorsunuz. Saldırılarda en önemli his keşfetme duygunuzun güdülenmesi. Sonuçta Cole güçlerini yeni keşfeden bir kahraman ve savaştıkça çok daha fazla şey öğrenecek. Sadece saldırı anlamında değil, her şekilde elektriği nasıl kullanması gerektiğini yavaş yavaş çözmeye başlayacak. Bu nedenle Cole özdeşleşilmesi kolay bir kahraman haline geliyor. Cole’un güçleri son derece etkili. Bir suç şehrinde olduğunu düşünecek olursak kahramanımızın sorumluluğu oldukça büyük. Bu sorumluluğu ister alabilir, isterseniz elinizin tersiyle itebilirsiniz. Oyun iki farklı şekilde akabiliyor. Ya iyi olacaksınız ya da kötü, bu sizin elinizde. Örneğin, sokaktaki masum insanları görevinize giderken katledebilir ya da canlarını bağışlayabilirsiniz. Elbette ki oyunda yaptığınız her şeyin iyi ya da kötü bir karşılığı olacak. İyi ya da kötü olma durumu o denli yerlere varabilecek ki eninde sonunda ya şehri kurtaracaksınız ya da onu yok edeceksiniz.

DİKİNE SALDIRILAR
Cole normal bir insanın tırmanamadığı yerlere tırmanabiliyor. Bu size çok değişik saldırı imkanları tanıyabiliyor. Sanırım bunu şöyle tanımlayabiliriz: Oyunlarda genel olarak rakibimize yatay bir düzlemde saldırırız. Oyun da çizgisel olarak yatay bir şekilde akar. Infamous da dikine saldırılar yapabiliyorsunuz. Örneğin, bir düşman grubuna pusu kuracağınız zaman bir çatıya çıkın, saldırıya hazırlanın. Düşman grubu tam altınızdan geçerken üzerlerinde atlayarak elektrik verebilirsiniz. Yani illaki düşmanlarınızı karşınıza alıp savaşmak zorunda değilsiniz.

KONTROL SİZDE
En güzelini en sona sakladım. Nasıl biri olduğunuza bağlı olarak şehir gerçek zamanlı bir biçimde değişiyor. Eğer iyi biriyseniz Empire City halkı size sahip çıkıyor, zor durumda kaldığınız zaman herkes size yardım etmeye başlıyor, sizi gördükleri zaman seviniyorlar. Hatta kızlarını sizle evlendirmek isteyen babalar bile çıkabiliyor. Tamam, belki o kadar değil ama bunu çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Şayet kötü bir adamsanız gittiğiniz her yerde insanlar ya sizden kaçıyor ya da meydan dayağı atmaya çalışıyorlar. Kısacası nasıl biri olduğunuza bağlı olarak hem şehrin kendisi, hem de halk değişiyor.

KLASİK ADAYI
Infamous, keskin, hızlı ve son derece eğlenceli bir aksiyon oyunu. Üzerinde çok uğraşıldığı belli ancak biraz daha işi olduğu kesin. Denediğimiz sürümde özellikle karakter animasyonları oldukça kötüydü. Zaman zaman kare oranında düşmeler de yaşadık. Ama inanıyoruz ki oyunun son sürümü her anlamıyla tam bir klasik adayı olacak. Bunun için gereken potansiyel Infamous’da fazlasıyla var.

KURUNİster iyi, ister kötü şehirle bir ilişki kuracaksınız ve seçtiğiniz yolun kendine özgü kolaylıkları ile zorlukları olacak. Ancak her ne yaparsanız yapın, aynı anda çok fazla düşman edinmeyin. Zira başınıza fazladan
dert açmak istemezsiniz.

BAKINNereye gideceğiniz önemli değil, nasıl gideceğiniz önemli. Kestirme yolları tercih edin ve kimseye çok fazla bulaşmayın. En azından oyunun başlarında; daha sonra fevkalade güçleniyorsunuz zaten.

KULLANINÇevre ile etkileşime girmekten çekinmeyin. Peşimizde 4 kişilik bir düşman grubu varken tellere verdiğimiz akıma kapılan hepsini bir anda hakladık. Çevre bu konuda gerçekten işe yarıyor.

DİNLEYİNİnsanların kendi aralarında neler konuştuklarını mutlaka dinleyin. Nasıl biri olduğunuza bağlı olarak kendi aralarındaki konuşmalar da değişiyor. Bu konuşmalardan çeşitli ipuçları da yakalayabiliyorsunuz.

GÖRÜNOyun gerçekten çok sıkı manzaralar sunabiliyor. Savaştan bunaldığınız zaman yüksek bir yere çıkın ve biraz manzara seyredin. Kahraman da olsak arada bir rahatlamaya hepimizin ihtiyacı var.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
SUCKER PUNCH

DAĞITICI
SONY

PLATFORM
PS3

İLGİLİ HABERLER