reklamı kapat

POPÜLER

İngiltere, Rusya korkusuyla Apple Watch’a yasak getirdi

Akıllı saat denince akla ilk gelen seçeneklerden biri olan Apple Watch, İngiltere Parlamentosu‘ndan veto yedi. Apple Watch‘un kabine toplantıları sırasında kullanılması yasaklandı.

The Telegraph‘ın haberine göre Apple Watch ve benzeri cihazların hacklenebileceği ve böylece kabine toplantılarını dinlemek üzere kullanılabileceği düşünülüyor. Üstelik bunu direkt olarak Rus ajanların yapabileceğine dair bir inanç hakim. Başlangıçta akıllı saatleri mecliste yasaklama fikri çok çağ dışı görünse de, Amerika’nın benzer bir süreçten geçtiğini unutmamak gerek. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri, Milli Demokrat Komitesi’nin hacklenmesi olayında Rusya’yı suçlamıştı. İngiltere de benzer endişelerden dolayı akıllı saatlerin parlamentoda yeri olmadığına karar verdi. Üstelik daha önceki uygulamalar göz önünde bulundurulunca bu yasak pek de sürpriz değil. Birleşik Krallık kabine toplantılarına akıllı telefonların sokulmasına da müsade etmiyor. Akıllı saatlerin de telefonlarla benzer yazılıma sahip olduğu düşünülünce aslında oldukça mantıklı bir karar alındığı ortaya çıkıyor.

Üstelik Apple Watch’u yasaklayan sadece İngiltere‘de değil. Avustralya da benzer bir kararı yürürlüğe soktu. Bu kararla birlikte hükümet görüşmelerinin elektronik cihazların olmadığı ortamlarda gerçekleştirilmesinin önemi dile getirildi.