reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, 4 Ekim’de meydana gelen kesinti için telafi veriyor

Facebook 4 Ekim tarihinde hatırlarsınız tarihinin en büyük kesintisini yaşadı. İşte bu konudan dolayı Instagram bir telafi veriyor.

4 Ekim akşamında Facebook ve ona bağlı Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi servislere tam 6 saat boyunca erişim sağlanamadı. Yaşanan sorun Facebook’un tarihindeki en büyük kesintilerden birisi olmuştu.

Hatırlarsınız bu sorun yüzünden Facebook’un çalışanları dahi kendi sistemlerine erişemedi, şirkete giriş yapamadı ve veri merkezine çözüm için fiziksel olarak gitmek zorunda kaldı.

İşte bu konuda bir adım atmaya başlayan firma (Yeni adıyla Meta), ilk olarak Instagram üzerinden Türkiye dahil olmak üzere kesinti telafisi yapmaya başladı. Bu konuda şu açıklama yapıldı:

“4 Ekim’de meydana gelen kesinti nedeniyle reklam ücretlerinde dalgalanma yaşayan reklam verenlere tek seferlik kredi tanımlıyoruz.”

4 Ekim’de Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi servislere erişim neden kesilmişti?

Peki gece geç saatlerde çözülen sorunun arkasında tam olarak ne yer alıyordu?

Bu konuda bir açıklama yapan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, öncelikle herkesten yaşananlar için özür diledi. Sevindirici olarak bu kesintinin arkasında bir siber saldırı yer almıyordu. Yani dün akşam Facebook’un sunucularından herhangi bir veri çalınmadı.

Açıklamaya göre dün akşam yaşanan dev soruna bazı çok kilit ayar değişiklikleri neden oldu. Burada spesifik olarak BGP güncellemesinde sorun çıktı ve Facebook’ın diğer ağlara bağlanmasına imkan tanıyan DNS yönlendirme bilgileri silindi. Bu yüzden tüm servisler bir anda kullanılmaz daha doğrusu erişilemez hale geldi.

BGP yani Border Gateway Protocol ya da Türkçe karşılığıyla Sınır Geçit Protokolü, internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılan gelişmiş bir yönlendirme protokolü olarak tanımlanıyor ve tüm teknik detayları burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni kablosuz kulaklığı ile tanışın