reklamı kapat

POPÜLER

Instagram TikTok

Instagram’ın TikTok rakibi Reels için çıkış tarihi belli oldu

Facebook’un sahibi olduğu dev platform Instagram, TikTok’un kopyası sayılan Reels özelliğini çok yakında herkes için kullanıma çıkarıyor.

Instagram, hep söylediğimiz gibi Snapchat’ten aldığı “Hikayeler” altyapısı ile inanılmaz bir başarıya ulaştı. Bu hamlesi çok tartışılan ancak kısa zamanda unutulan platform, bu sefer TikTok tarafından alınan video özelliği Reels ile gündem olmaya hazırlanıyor. Uzun süredir Brezilya’da iOS ve Android için aktif olarak test edilen Reels, bilmeyenler için kişilerin 15 saniyelik videolar çekmesine, bu videoların hızını değiştirmesine ve müzik ekleyerek ya da başka videolardan ses aktararak “Hikaye” formatında paylaşmasına imkan tanıyor. Özel mesaj yoluyla da gönderilen Reels ile hazırlanan videoların, TiTok’un “Duet” özelliğinin kopyası olduğu aktarılıyor. Bu videolar için “keşif” kısmına “Top Reels” isimli bir bölüm de eklediği söylenen Instagram, bir kez daha gençlerin ilgisini çeken rakip özelliğini kendisine entegre etme yolunu tercih ediyor. Ancak artık kimse buna çok da fazla tepki göstermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram Reels dönemi başlıyor

Özelliğin global çıkışı yapılan son açıklamaya göre ağustos ayında başlıyor. Burada ABD ve diğer 50 ülkede çıkış yapılacağı açıklanıyor ancak spesifik olarak tüm bölgeler henüz paylaşılmıyor. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını düşünüyoruz. Ancak dediğimiz gibi henüz bu konuda bir açıklama yer almıyor. Bu arada Çin merkezli TikTok’un ABD’de kapatılma riski ile karşı karşıya olduğunu da belirtelim.

İlgili Video