reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Lite

Instagram Lite kapsama alanını genişletti; 170 ülkeye geldi

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, Android tarafına özel Instagram Lite uygulamasını 170 ülkeye getirdi. İşte detaylar;

Instagram Lite uygulaması düşük seviye Android cihazlara odaklanıyor ve ilk olarak da Hindistan merkezli olarak kullanıma çıkmıştı. Şimdiyse uygulama 170’den fazla ülkede de kullanılabilir hale geldi. iOS tarafında şimdilik gelmeyen, ileride de gelmesi çok fazla beklenmeyen uygulama, Türkiye’de de kullanılabiliyor. Direkt olarak burada ulaşabileceğiniz uygulamanın Türkçe açıklaması tam olarak şöyle:

“Lite, sevdiğiniz insanlar ve şeylerle yakınlaşmanızı kolaylaştırır. Lite uygulaması küçüktür, hızlıdır ve tüm ağlarda çalışır. Arkadaşlarla bağlantı kurma, yaptıklarınızı paylaşma veya dünyadaki diğer insanların neler yaptığını görme gibi en iyi Instagram özelliklerinin keyfini çıkarın. Kendinizi özgürce ifade edebileceğiniz ve günlük anlardan hayatınızdaki önemli olaylara kadar her şeyi paylaşabileceğiniz topluluğumuzu keşfedin.”

Lite uygulamada TikTok kopyası Reels özelliğinin de aktif olarak sunulduğu aktarılıyor. Sadece 2 MB boyutu bulunan uygulama, çok fazla eksiği olmadığı için birçok kişinin hoşuna gidecek gibi görünüyor.

Instagram için önemli yenilikler gündemde

Instagram, geliştirici Alessandro Paluzzi tarafından bulunan birçok yeni özellik ve yenilik ile gündeme gelmişti. Paluzzi tarafından bulunan özelliklerin ilki “Affiliate sistemi” olmuştu. Paluzzi tarafından bulunan bir diğer yenilik ise “içerik kontrolleri” oldu. Firmanın burada kişilerin özel mesajlardaki belirli sözcükleri gizlemesine imkan vereceği aktarıldı. Uygulamanın gizlenmiş sözcükleri (Örneğin küfürler) barındıran direkt mesajları otomatik olarak engelleyebileceği de belirtildi. Bulunan bir diğer yenilik ise Brightness.AI olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma ayrıca Clubhose alternatifi bir “Audio Rooms” isimli bir özellik de geliyor. Direkt olarak uygulama içerisinde yer alacak bu özellik, kişilerin Instagram içerisinde sesli sohbet edebilmesine imkan tanıyacak. Yakında detaylanması beklenen bu özellik yanında uygulamaya uçtan uca şifrelemeli  yazılı sohbet imkanı da geliyor. Bu da önemli görünüyor ve kişilerin bundan yararlanmak adına uçtan uca şifrelenmiş yeni sohbet başlatması gerekiyor. Instagram’ın ayrıca profillere “Video Chat” menüsü getirmek için çalıştığı da aktarılıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept