reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, yeni adımıyla herkesin yaşını öğrenmek istiyor

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, tüm kullanıcıların doğum günü tarihlerini istemeye başlıyor.

13 yaşından küçüklerin platforma üye olmasına uzun zamandır izin vermeyen Instagram, yeni hesap açmak isteyen herkesin doğum günü tarihini girmesini de zorunlu kılıyor.

İşte bu süreç artık daha önce bu yaşını girmeyen kişiler için de geçerli olacak. Bu durum ilk aşamada geçilebilecek ancak daha sonra doğum tarihi girilmeden uygulama kullanılamayacak. Peki neden böyle bir adım atıyor?

Instagram bunu tam olarak çocukları korumak için yaptıklarını aktarıyor. Firma uzun zamandır platformu çocuklar için daha iyi ya da güvenli bir yer hale getirmek için çaba gösteriyor.

Otomatik sistemler küçük yaştaki çocuklar için kötü olabilecek içerikleri kapatıyor, özel mesaj tacizlerini önlüyor. Bunlar gerçekten çok önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram, özel bir çocuk sürümü de geliştiriyor

Instagram, halen bilmeyenler için uzun zamandır spesifik olarak 13 yaş altında çocukların kullanımına yönelik bir versiyon geliştiriyor. Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, burada direkt olarak Messenger Kids benzeri bir uygulama altyapısı geliştirdiklerini aktarıyor.

Bu çocuklara özel Instagram’da gelişmiş ebeveyn kontrolleri olacak ve böylece “kağıt üzerinde” çocuklar rahatlıkla korunabilecek. Ancak bu yeni uygulamanın gerçek olmasını istemeyenler bulunuyor. Hatta geçtiğimiz aylarda bir grup, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e önemli bir çağrıda bulunmuştu.

Bu çocuklara özel Instagram sürümünün faydadan çok zarar getireceği bildirilmişti. Daha sonra ABD’den önemli bir hamle gelmişti. 44 farklı ABD başsavcısı bir araya gelmiş ve ortak olarak çocuklar için Instagram’ın iptal edilmesi için Facebook’a ve Mark Zuckerberg’e bildiri de bulunmuştu.

Ancak firma bu konuda geri adım atmıyor ve 13 yaş altı çocuklar için sürüm geliştirmelerinin aktif olarak sürdüğü belirtiliyor. Halen bu sürümün tam olarak ne zaman kullanıma çıkacağı bilinmiyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept