reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram’da “ekran görüntüsü alındı” bildiriminden kurtulma yöntemleri [Nasıl yapılır?]

Instagram geçtiğimiz günlerde platformdaki güvenlik hissini artırmaya yönelik bir adım attı. Artık izlediğiniz hikayelerin ekran görüntüsünü aldığınızda bu durum karşı tarafa bildiriliyor. Fakat basit birkaç yöntemle bu bildirimlerden kurtulmak mümkün.

Öncelikle kısaca bu özellikten bahsedelim. Instagram’ın yeni yeni kullanıcılara duyurduğu özellik hikayeleri daha güvenli ve rahat bir ortama dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda 24 saat içinde kaybolan hikayelerden ekran görüntüsü aldığınızda bu durum paylaşım sahibine iletiliyor. Güncelleme konusundaki uyarı da sadece bir kez gerçekleştiriliyor. Ardından hikayenizin ekran görüntüsünü alanların kullanıcı adının yanında yıldız işareti beliriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neler yapılabilir?

Pek çok insanın canını sıkan bu özelliğin duyurulması ardından internet dünyasından alternatif çözümler ortaya atıldı. Bunlardan ilk oldukça basit. Kaybetmek istediğiniz bir hikayeye denk geldiğinizde telefonunuzu uçak moduna alıyorsunuz. İnternet bağlantısının kesildiğinden emin olduğunuzda ekran görüntüsünü alıyorsunuz. Böylece Instagram’ın karşı tarafı haberdar etmesi mümkün olmuyor.

Eğer internet bağlantınızdan feragat etmek istemiyorsanız, bildirimsiz ekran görüntüsü almak için bir yöntem daha bulunuyor. Bunun için Story Reposter isimli uygulamayı indirmek gerekiyor. Adından anlayacağınız üzere uygulama paylaşılmış hikayeleri alıp, kaydetmeye olanak sağlıyor. Böylece bildirim sistemine takılmadan fotoğraf veya videodan oluşan hikayelerin tamamını kaydetmek mümkün.

Son olarak belirtelim, Instagram’ın “ekran görüntüsü alma bildirimi” henüz size ulaşmamış olabilir. Platform bu özelliği aşama aşama kullanıcılara açıyor. Eğer henüz bildirim almadıysanız özellik sizin için daha devreye girmemiş demektir.