reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Hikayeler

Instagram’dan sosyalleşmeyi daha da kolaylaştıracak iki sürpriz yenilik

Instagram, profiller arasındaki sosyalleşmeyi daha da artıracak iki yeni özelliğini duyurdu. Gelen yeniliklerle kullanıcıların servisi çok daha aktif kullanmaları amaçlanıyor.

Instagram, bugün yaptığı açıklamada iki sürpriz yeniliğini tanıttı. Profillerin sosyalleşmesi üzerine gelen yeniliklerle kullanıcıların Instagram’da daha çok zaman geçirmeleri hedefleniyor. Gelen yeniliklerden ilki “Nametags” (İsim Etiketleri). Bu özellik, Instagram için yeni olsa da aslında kullanıcıların ilk kez duyduğu bir özellik değil. İsim Etiketleri, kullanıcıların profillerine özgü kodları oluşturabileceği bir özellik. Oluşturulan kodlar başka kullanıcıların Hikayeler’indeki kamera aracılığıyla taranıyor ve bu sayede bir kullanıcı diğerini isterse anında takip edebiliyor. Bir sosyal paylaşım sitesinde profillere özel kodlar, ilk olarak 2015’te Snapchat tarafından kullanıma sunulmuştu. Instagram İsim Etiketleri, ayrıca tamamen özelleştirilebilir şekilde geliyor. Dilerseniz kend kodlarınıza selfie ekleyebilir, emojiler koyabilir ve kodlarınızı dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diğer yenilik üniversite öğrencileri için

Hepsi bu kadar değil. Duyurulan diğer bir yenilik de kullanıcıların profillerine üniversite bilgilerini ekleyebilmeleriyle alakalı. Artık Instagram profillerine de tıpkı Facebook’taki gibi okul bilgileri girilebilecek. Bu sayede oluşturulan okul topluluklarında aynı üniversiteye giden kullanıcıların Instagram’da da sosyalleşmeleri planlanıyor. Instagram’ın bu özellik için Amerika’da sayılı birkaç üniversiteyle anlaştığı biliniyor. Bir kullanıcı bir okul topluluğuna katılabilmek için öncelikle üniversite bilgilerini profiline giriyor. Bu bilgiler arasında okul ismi ve kaçıncı yılda olduğu gibi seçenekler yer alıyor. Daha sonra eğer kullanıcı okul tarafından kabul edilirse bir bildirim alıyor ve topluluktaki diğer hesapları görebiliyor. İsteyen kullanıcıların profil bilgilerini sadece kendi okul yılındaki diğer hesaplara gösterebileceği de edinilen diğer bilgiler arasında. Özellikle bu yeniliğin Türkiye’ye gelip gelmeyeceğiyse şu an bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Instagram Hikayeler Yazı Özelliği