reklamı kapat

POPÜLER

internet

İnternetin anahtarları ABD’den sonra hangi ülkeye devredilecek?

Pek çok ülke ABD’nin internet üzerindeki etki alanı konusunda rahatsızlık duyduğunu açıkça dile getiriyor. Ancak ABD’nin internetin temeli niteliğindeki İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) üzerindeki kontrolünü devretmeyi kabul etmesinin ardından bu hafta Brezilya’daki Net Mundialİnternet Yönetiminin Geleceği etkinliğinde buluşan pek çok ulus, bu kontrolün kime nasıl dağılacağını tartışıyor.

ABD’den eski Başkan Bill Clinton’ın katıldığı toplantı bir hayli tartışmalı yürüyor, zira Clinton’ın kendisi ABD’nin ICANN üzerindeki kontrolünü devretmesini istemiyor. Eski başkan, diğer ülkelerin dürüst ve tarafsız olacağına inanmadığını ve herkesin kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceğini düşündüğünü açıkça belirtiyor. Türkiye’deki sansür uygulamalarından kısa bir süre sonra gerçekleşen bu toplantılarda, AB de ABD’ye benzer kaygılarını dile getiriyor.

Görüşmelerde bulunmayan diğer iki diktatör Çin ve Rusya ise kontrolün Birleşmiş Milletler‘e geçmesi taraftarı. ABD ise kontrolün sadece devletlere değil; özel kuruluş, firma ve eğitim kurumları gibi internetten çıkar ve fayda sağlayan tüm taraflara devredilmesini istiyor. Bu seçenek ev sahibi konumundaki Brezilya dahi pek çok ülke tarafından destek görüyor.

Şimdilik görüşmelerin sonuçlarını belirten bir belge taslağı hazırlanmış. Ancak AB taslağın insan hakları bakımından zayıf kalan pek çok noktası olduğunu belirterek değiştirilmesi gereken yerlere ilişkin uzun bir liste hazırlamış durumda.

Çıkarları ve gündemi birbirinden bir hayli farklı olan tüm bu tarafların nasıl uzlaşacağını umuyoruz ki önümüzdeki günlerde göreceğiz.

YORUMLAR