reklamı kapat

POPÜLER

iOS 10

iOS 10 ve tüm özellikleri [Video]

13 Haziran 2016

Teknoloji dünyasının gözünün kulağının üzerinde olduğu WWDC 2016 geldi çattı ve iOS 10 tüm detaylarıyla birlikte tanıtıldı. Yeni gelen güncelleme Siri için önemli yenilikler vadediyor ve bazı tasarımsal yenilikler ieçriyor.

ios-10-lock-screen
iOS 10’da kilit ekranı yenileniyor. iPhone kaldırıldığı anda ekran otomatik olarak açılıyor. Bildirimler artık daha düzenli olarak görünüyor ve 3D touch özelliğiyle bir bildirime basılı tutarak detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. Hatta kiliti açmaya bile gerek kalmadan buradan mesajlara cevap verilebiliyor. 3D touch bildirim panelinde de kullanılabiliyor. Kontrol merkezi tamamen yeni bir tasarımla geliyor ve sağa doğru kaydırarak Apple Music’e erişilebiliyor. Kilit ekranında sola kaydırarak kameraya, sağa kaydırarak widget’lara ulaşılabiliyor. 3D touch daha gelişmiş özellikler sunuyor ve uygulamalara basılı tutulduğunda bazı önemli bilgiler hızlıca görülebiliyor.

Siri uygulama geliştiricilere açılıyor

Siri tabii ki iOS 10’da da büyük bir gelişim gösteriyor. Artık geliştiricilere açılan Siri, 3. parti uygulamalarda kullanılabiliyor. Diğer uygulamalar üzerinden mesaj gönderirken Siri kullanılabiliyor. Fotoğraflar üzerinde aramalar yapılabiliyor, aktivite takip uygulamalarında Siri’den yararlanılabiliyor ve hatta 3. parti ödeme uygulamalarda Siri kullanılabiliyor. Ayrıca sesli konuşma uygulamalarına da Siri ile ulaşılabiliyor.

Yeni klavye akıllı öneri sistemiyle geliyor. Cümlenin yapısına göre gelmesi gereken  kelimeyi kendisi öneriyor veya karşı taraftan gelen soruya verilebilecek olası yanıtlar otomatik olarak gösteriliyor. Konuşmadaki anahtar kelimeleri alarak takvimde randevuyu kaydedebiliyor.

ios-10-photos

Anılarınızı keşfedin

Fotoğraflar uygulaması gelişiyor ve fotoğrafları bulmak daha kolay hale geliyor. Advanced ComputerVision teknolojisiyle yüzler otomatik olarak tanınıyor ve kişiler ayrı kategorilerde listelenebiliyor. Ayrıca objeler ve mekanlar da tanınabiliyor ve ayrı kategorilere ayrılıyor. Yenilenen arayüzde en özel fotoğraflar öne çıkarılıyor. Kategorilerin üst kısmında otomatik olarak anıların bulunduğu bir video oluşturuluyor ve kullanıcının beğenisine sunuluyor. Videonun süresi ve fonda çalınacak müzik değiştirilebiliyor. Fotoğraf özellikleri aynı zamanda yeni macOS’ta da kullanılabiliyor ve Apple TV’de de yer alıyor.

iOS 10’da haritalar baştan aşağı yenileniyor. Proactive özelliğiyle takvimdeki randevular ve mekanlar birbiriyle senkronize edilebiliyor. Restoranlar yemek türlerine göre ayrılabiliyor. Navigasyon ekranı da yenilenmiş durumda. Yoldaki trafik durumu görülebiliyor, dinamik olarak kamera yakınlaşıp uzaklaşabiliyor. Güzergah üzerinde hangi marketlerin ve servislerin bulunduğuna hızlıca göz atılabiliyor. Artık otomobilin gösterge kısmı üzerinde direkt olarak haritayı görmek mümkün oluyor. 3. parti uygulamalar haritalar üzerinden kullanılabiliyor. Uber vb. ulaşım servislerine de tek dokunuşla ulaşılabiliyor. Bu işlemleri yapmak için haritalar uygulamasından çıkmaya gerek kalmıyor.

15 milyon üyeye ulaşan Apple Music’in tasarımı tamamen değişiyor. Artık daha sade ve kullanımı kolay bir uygulamayla karşı karşıyayız. Apple Music üzerinden direkt olarak kütüphanedekü müziklere erişilebiliyor. İndirilen müziklere girildiğinde iPhone üzerinde bulunan tüm müzikler görülebiliyor. Şarkı sözleri de bu yeni tasarımla birlikte kullanıcılara sunuluyor. For You kısmı da yeni tasarımdan nasibini alıyor ve daha basit bir tasarıma kavuşuyor. Connect kısmı da ana müney taşınıyor ve For You üzerinden ünlülerin gönderilerine göz atılabiliyor.

ios-10-news
Haberler uygulaması yeni ortaklarla birlikte daha da büyüyor ve artık daha fazla kaynaktan haberler gösterebiliyor. 60 milyondan fazla haberler uygulaması kullanıcısının olduğu belirtiliyor. Haberler uygulaması da değişimden nasibini alıyor ve sade bir tasarıma geçiş yapıyor. Ünlü yayın ortakları takibe alınabiliyor ve bu kaynaklardan gelen haberler bildirim olarak kilit ekranına düşüyor.

Daha kolay ev otomasyonu

Homekit’e kameralar, kapı kilitleri vb. birçok yeni cihaz ekleniyor. Dünyanın en büyük akıllı ev sistemi üreticilerinden bazıları Homekit’e destek veriyor. Home adı verilen yeni bir uygulama iOS ana ekranında yer alıyor ve direkt olarak tüm akıllı ev sistemlerine erişim sağlanıyor. Siri’ye “Günaydın” dendiğinde gündüz moduna geçiş yapılıyor ve evdeki cihazlar buna uygun olarak çalışmaya başlıyor. Kontrol merkezinden de Homekit’e erişim sağlanabiliyor. iPhone haricinde iPad ve Apple Watch’ta da Home kullanılabiliyor.

Sesli mesajlar yazıya dökülebiliyor ve yeni güvenlik sistemiyle sesli mesaj gönderen numaranın güvenli olup olmadığı anlaşılabiliyor. Sesli görüşme uygulamaları bundan böyle kilit ekranında açılabiliyor ve kişi kartlarında görüntülenebiliyor.

ios-10-messages-apps

Kişisel ve eğlenceli mesajlar

Mesajlarda gelişmiş link özelliğiyle gönderilen linkin içeriği direkt olarak görüntülenebiliyor ve hatta gif içerikler oynatılıyor. Video ve fotoğraflar daha kolay bir şekilde göderilebiliyor. Emoji tahmini ile cümleye uygun emojiye hızlıca erişiliyor. Kelimelere dokunularak bu kelimelere uygun emojiler otomatik olarak kullanılabiliyor. Bubble Effect özelliğiyle yüksek sesli veya kibarca bir şey söylenmek istendiğinde balon buna uygun olarak büyüyüp küçülebiliyor. Ayrıca gizli fotoğraf ve yazı göndermek mümkün oluyor ve bu içeriğin görüntülenebilmesi için gönderiye dokunmak gerekiyor. El yazısı gönderilebiliyor ve Apple Watch’ta olduğu gibi ifadeler çizilip gönderilebiliyor. Konuşmanın arkaplanında tamamen hareketli efektler oynatılabiliyor. Tapback sayesinde gönderilen bir fotoğrafı beğenmek gibi yeni bir seçeneğimiz de bulunuyor. Apple Music linkleri mesaj olarak gönderilebiliyor ve paylaşılan müzik Apple Music üzerinden çalınıyor. Mesajlar da geliştiricilere açılıyor ve farklı eklentiler bu uygulamaya dahil edilebiliyor.

Live Photos artık düzenlenebiliyor. iPad’de bölünmüş ekranda safari deneyimi sunuluyor. Gizliliğe yeni versiyonda da büyük önem veriliyor ve kullanıcı bilgileri koruma altında tutuluyor. iOS 10 bugün geliştiricilere sunuluyor, nihai sürüm ise sonbaharda kullanıcılarla buluşacak.

VİDEO

WWDC 2016’da tanıtılan tüm yenilikler

iOS 10
macOS Sierra
watchOS 3
tvOS

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iOS 10 ve tüm özellikleri [Video]” için 4 cevap

 1. Atakan Arısoy dedi ki:

  zerre yenilik vaad etmiyor.
  fazla gereksiz fazla kullanışsız bi ton yenilik var.
  iphone’u sadece liseli gençler kullanmıyor sayın epıl.
  yeminle bu teknoloji devlerinin hem aptal inovasyonlarından ve motamot dümdüz bakmalarından bıktım.
  yok mu başka bir Steve Jobs?
  kocaman bir epıl ordusu bi tane vizyonsuz adamın ağzına bakıyor olsa gerek ki yerin dibine batasıca iphone modelleri üretip ve istikrarsız bir seyirle biz batmaya karar verdik bayrağı sallamaya başlamışlar.
  love-marktı, teknoloji denince insanları rahatsız eden iç kıpırdatan yenilikleri vardı kimine göre hayattı.
  sönük bir balona baktım az önce.
  buyur android sahalar senindir demiş.
  emrinde trilyonluk ar-ge ekibinle geleceğin nokyası motorolası alkatelisin sen epıl.
  son 2-3 senedir olduğun gibi bu sefer de güldürmedin epıl.

 2. Talha karadeniz dedi ki:

  ARKADASLAR İPHİNE HEP ARKADAN GELCEK CUNKU 6S S7 İLE KARSİLASTİRİLMAZ DİOLAR S7 6S DEN BUYUK DİYE DİYOLARKİ İPHİNE 7S İLE S7 KARSİLASTİRİN AMA İPHİNE 7 CİKANA KADAR GALAXİ S8 CİKAR VE İPHİNE YİNE GERİ KALCAK BUDA BOYLE DEVAM EDİCEK 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 YOYUMA CEVAP İSTİYORUM DOGRU DEYİLMİ ?

 3. deyişik dedi ki:

  BEN IYPHONE LERIN GERIDEN GELECEYINI DUSUNMUYORUM. HEM KALAXY S7 HEM DE GENERIL MOBİL 2 VARKEN O İŞŞ ZOR 😉 VESTELDE YAPDI AMA ONLAR KADAR BAŞARILI OLMADI ÇÜNKÜ GINE GERI KALIYOR S7. NE VARSA IYPHONELERDE VAR YANI… SAYGILARR

 4. trcan dedi ki:

  Sana katılmıyorum, yazılım olarak önde gidiyor, donanım olarak geriden gelmesinin sebebi de yazılımda çok iyi olması, SALAKSİ S9 ‘da çıksa SALAKSİ S99 ‘da çıksa DANDROİD yüzünden hep teknoloji özürlü doğacak…