reklamı kapat

POPÜLER

watchOS 3 “anında” açılan uygulamalarla geliyor

Apple’ın Apple Watch için geliştirdiği watchOS WWDC 2016’da yeni versiyonuyla kullanıcıların karşısına çıktı. Yeni versiyon kullanıcılar tarafından istenen birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.


watchOS-3-apps

Anında açılan uygulamalar

watchOS 3 hız konusunda watchOS 2’den 7 kat daha hızlı. Göz açıp kapayıncaya kadar uygulamayı açmak mümkün oluyor ve ayrıca uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapılabiliyor. Alt kısımdan yukarı doğru kaydırma yapıldığında kontrol merkezine hızlıca ulaşılıyor. Gelen mesajları cevaplamak için birbirinden farklı seçenekler sunuluyor. Ayrıca hızlı yanıtlara kolaylıkla erişiliyor. Scribble özelliği sayesinde ekrana harfleri yazarak mesaj göndermek mümkün oluyor.

watchOS-3-watchface
Mickey Mouse‘un yanı sıra Minnie Mouse da saat arayüzler arasına dahil oluyor. Bu arayüzün farklı renk seçenekleri de mevcut. Fitness arayüzünde yenilikler mevcut. Bu arayüz üzerinden direkt olarak aktivite takibi başlatılabiliyor. Ayrıca oldukça basit bir arayüz daha kullanıcılara sunuluyor. Saat arayüzleri arasında değişiklik yapmak için sağa veya sola doğru kaydırma yapmak yeterli oluyor.

Sağ taraftaki menü tuşuna basılı tutulduğunda saat üzerinden acil durum çağrısı gönderilebiliyor ve böylece tehlike altındayken ambulansa veya polise hızlıca ulaşılıyor. Bildiğiniz üzere Acil durum numarası her ülkede farklılık gösteriyor ve belirtilenlere göre Apple Watch, bulunduğu ülkenin kendi acil durum numarasını otomatik olarak arayabiliyor.

watchOS-3-social

Daha sosyal aktiviteler

Aktivite paylaşımı adında yeni bir özellik Apple Watch’a dahil oluyor. Bu özellikle yapılan aktiviteler aile üyeleriyle veya arkadaşlarla paylaşılıyor. Kişiler arasındaki rekabet, spor yapma isteğini körüklüyor. Direkt olarak aktivite takip kısmından arkadaşlara mesaj gönderilebiliyor ve aktiviteleriyle ilgili yorum yapılabiliyor. Ayrıca aktivite yapan kişiyi sesli olarak motive etmek de mümkün.

watchOS-3-roll
Apple engelli kullanıcıları da unutmamış. Tekerlekli sandalye ile yapılan aktiviteler de saat tarafından algılanabiliyor. Konunun uzmanlarıyla çalıştığını belirten Apple, tüm tekerlekli sandalyelerle yapılan aktivitelerin algılanabildiğini ifade ediyor. Engelli kullanıcılar için farklı bildirimler ve aktivite çemberleri sunuluyor.

Derin bir nefes alın

Breathe adı verilen yeni bir uygulama Apple Watch kullanıcılarının kullanımına sunuluyor. Derin nefes almak stresi engellediği için Breathe uygulaması günde 1 dakikayı derin nefes egzersizlerine ayırmayı sağlıyor. Bu uygulamaya saat arayüzünden ulaşılabiliyor ve ekrandaki şık animasyonla derin nefes egzersizleri yapılabiliyor.

Apple Pay artık uygulamalarda kullanılabiliyor. Ayrıca çeşitli sağlık takibi özellikleri, hoparlör, game center, cloudKit vb. özellikler geliştiricilerin kullanımına sunuluyor. Geliştirici sürümü bugün kullanıma sunulan watchOS 3’ün nihai sürümünün sonbahar’da kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

WWDC 2016’da tanıtılan tüm yenilikler

iOS 10
macOS Sierra
watchOS 3
tvOS