reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.5 apple

iOS 14.5 betasında bulunan “gizli takibe” odaklanan özellik

Apple, iOS 14.5 hazırlıklarına devam ediyor. Sürümde bu sefer AirTags ile direkt alakalı “gizli takibe” odaklanan bir özellik bulundu.

iOS 14.5 betasında “Item Safety Alerts” isimli bir özellik bulundu. Bu özellik sayesinde Apple size ait olmayan ancak yakınınızda olan takip cihazları hakkında size bilgi verecek. Yani firma yakında çıkacak AirTags gibi çok ufak takip aksesuarları ile birilerinin sizi gizli olarak takip etmesini engelleyecek. Bu özellik gerçekten çok mantıklı ve güzel görünüyor. AirTags ve benzerleri GPS üzerinden sürekli olarak takip yapmıyor. Ancak yine de çevredeki iOS cihazlardan aldıkları veriler sayesinde net konum bilgisini verebiliyor. Çevrede ne kadar çok iOS cihaz varsa “Find My” özelliği o kadar iyi çalışıyor ve bu da AirTags sonrasında bazı “sapkın kişilerin” dikkatini çekebilir endişesi doğuruyor. Ancak Apple iOS 14.5 özelliği ile bunu ciddi oranda şimdiden ortadan kaldırıyor.

iOS 14.5 ile önemli bir yenilik daha geliyor

Beta sürümden öğrenildiği kadarıyla 14.5 ile kişiler maske takarken dahi Face ID ile telefonlarını açabilecek. Ancak bunun için kesinlikle kilidi açılmış bir Apple Watch‘a ihtiyaç duyulacak. Yani sistem onayı saatten alacak. Aynı şekilde Apple Watch üzerinden iPhone’lar da kilitlenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özellik pandemi döneminde çok güzel olacak. Apple hatırlarsınız daha önce de Face ID için bir maske güncellenmesi yapmış ve sistemin maskeyi algılar algılamaz şifre sormasını sağlamıştı. Bu arada iOS 14.5 ile PS5 ile Xbox Series X oyun kumandalarına da destek verilecek. Bu destek elbette iPad için de olacak.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni otomobil güvenlik sistemiyle tanışın