reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15

iOS 15 ile Apple, kendisinin reklam takibi için sizden izin isteyecek

Teknoloji devi Apple, iOS 15 ile beraber kendi reklamları için de kullanıcılardan izin almaya başlayacak. İşte öne çıkan detaylar;

iOS 14.5 / iPadOS 14.5 ile biliyorsunuz Uygulama Takibi Şeffaflığı dönemi başladı. Peki öncelikle bu özellik tam olarak nedir? Apple’ın resmi açıklaması şöyle:

“Uygulama Takibi Şeffaflığı, bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar.

“Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz. Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 ile tam olarak bu süreçte Apple daha açık olacak

Apple şu an özelleştirilmiş reklam için kişilerden bilgi toplamayı yerleşik olarak açık tutuyor. Yani verileriniz sürekli öne plana çıkarılan gizlilik yapısına ters şekilde firma tarafında otomatik olarak toplanıyor. iOS 15 ile ise takip yerleşik olarak açılmayacak, bunun için öncelikle kişilerden izin alınacak.

Apple yeni dönemde eğer izin verirseniz topladığı veriler üzerinden kendi servisleri ve uygulamalarında özelleştirilmiş reklamlar sunacak. Bunun sonunda kişilere soruluyor olması güzel görünüyor ve süreç en son iOS 15 betasında aktif olarak yer alıyor.

Apple bu konuda tepki çekiyor çünkü diğer geliştiriciler uzun zamandır takip izninin kullanıcılara sorma durumunda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın