reklamı kapat

POPÜLER

iPadOS 15
iPadOS 15
iPadOS 15

iOS 15 ile birlikte iPadOS 15 güncellemesi de yayında; işte yeni gelen özellikler

Apple, iOS 15 ile birlikte iPadOS 15 güncellemesini de indirmeye sundu. Geçtiğimiz haziran ayında duyurulan iPadOS 15, iPad kullanıcılarına yeni özellikler getiriyor. Bir süredir geliştirici sürümünü kullandığımız iPadOS 15,  Split View ve Slide Over gibi özelliklerin daha kolay keşfedilmesini ve kullanılmasını sağlıyor.

Hızlı notlar özelliğiyle Notlar uygulaması sistem genelinde kullanılabiliyor. Ana Ekran ve Uygulama Arşivi için tasarlanan yeni araç takımı yerleşimleri yeni güncellemede karşımıza çıkıyor.  Çeviri özelliği sayesinde iPad kullanıcıları metin ve sohbetleri hızlı bir şekilde çevirebiliyor. Bu özellik şu anda Türkçe dil desteğine ne yazik ki sahip değil.  Kullanıcılar iPad’de Swift Playgrounds ile iPhone ve iPad için uygulama geliştirebiliyor. iPadOS 15 ayrıca Siri, Mail ve sistem çapındaki daha fazla yerde sunduğu yeni gizlilik denetimleri ile kullanıcı bilgilerini daha iyi koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulamaların üzerinde gösterilen yeni çoklu görev menüsü kullanıcıların Split View veya Slide Over’a tek bir dokunuşla geçmelerine imkan veriyor. Kullanıcılar Split View özelliğini kullanırken ana ekrana hızlı bir şekilde erişebiliyor. Daha önceden iPhone’larda kullanılan Uygulama Arşivi iPad’lerde de kullanılabiliyor. Uygulamalar otomatik olarak Üretkenlik, Oyunlar ve Son Eklenenler gibi kategoriler altında toplanabiliyor.

Kullanıcılar bunun haricinde tüm uygulamalara doğrudan Dock üzerinden ulaşabiliyor. Kullanıcılar arkadaşlarıyla FaceTime görüşmesi yaparken SharePlay ile deneyimlerini paylaşabiliyor. Örnek vermek gerekirse kullanıcılar arkadaşlarıyla aynı anda Apple Music’te şarkı dinleyebiliyor, TV programlarını veya filmleri eşzamanlı olarak izleyebiliyor. Universal Control özelliği ise kullanıcıların tek bir mouse ve klavyeyle çalışarak iPad ve Mac arasında geçiş yapmalarına olanak tanıyor.  Harita uygulamasında da yenilikler göze çarpıyor. Kullanıcılar şehirlerdeki mahalleleri, ticari bölgeleri, yükseklik ayrıntılarını ve binaları daha zengin detaylarla görebiliyor. Bu yenilikler Türkiye’de henüz aktif halde çalışmıyor.

iPadOS 15’e destek veren cihazlar

iPad Pro 12.9 inç (5. nesil)
iPad Pro 11 inç (3. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (4. nesil)
iPad Pro 11 inç (2. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (3. nesil)
iPad Pro 11 inç (1. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (2 .nesil )
iPad Pro 12.9 inç (1. nesil)
iPad Pro 10.5 inç
iPad Pro 9.7 inç

iPad (8. nesil)
iPad (7. nesil)
iPad (6. nesil)
iPad (5. nesil)
iPad mini (5. nesil)
iPad mini 4
iPad Air (4. nesil)
iPad Air (3. nesil)
iPad Air 2

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın