reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 Apple

iPhone 11 ailesinin tepki çeken izinsiz takip sürecine çözüm

iPhone 11 ailesi geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız kapatılmasına rağmen konum takibine devam ediyor haberleriyle gündeme gelmişti. İşte bu konuda önemli bir adım atılıyor.

iPhone 11 ailesinin “tek tek kapatılmasına” rağmen belirli sistem uygulamaları ve servisleri üstünden konum takibine devam ettiği büyük tepki çekmişti. Daha sonra bunun arkasında cihazlarda bulunan yeni U1 çipinin yer aldığı aktarılmıştı. Apple’a göre U1 çipin temel aldığı Ultra Geniş Bant teknolojisi uluslararası bazı kurallar nedeniyle her yerde kullanılamıyor. Bu yüzden de telefonların sürekli olarak “kapatılmasına rağmen” bu kuralların delinmediğinden emin olmak adına konum takibi yapması gerekiyor. Yasaklı bölgeye gelindiği zaman sistemin kendisini otomatik olarak kapatmak adına bu konum verisine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Apple yaptığı açıklamada bu konum bilgilerinin kesinlikle toplanmadığını ve telefon dışına çıkmadığını aktarıyor. İşte bu konuda kesin çözüm iOS 13.3.1 beta içerisinde kendisini gösterdi. Yeni sürümde 11, 11 Pro ve 11 Pro Max kullanıcıları ayarlar içerisinde Ultra Geniş Bant temelli takip tamamen kapatabilecek. Bu sayede konum servisleri kapatıldığı zaman gerçekten kapatılmış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11 ailesideki bu U1 çipin tam görevi ne?

Şimdilik sadece iPhone 11 modellerinde de yer alan teknoloji, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor. Bu teknolojiden yararlanacak bir Apple aksesuarı da yakında geliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Note 10 modelinin fiyatı çok yüksek olabilir

İLGİLİ HABERLER