reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 Apple

iPhone 11 modellerinin izinsiz takip konusuna Apple’dan cevap

iPhone 11 ailesi geçtiğimiz günlerde hatırlarsınız kapatılmasına rağmen konum takibine devam ediyor haberleriyle gündeme gelmişti.

Brian Krebs tarafından bulunan ve Apple tarafından doğrulanan bu detay, tekrar kısaca hatırlamak adına uygulama temelinde işlemiyor. Yani siz gizlilik ayarları içerisinden kapattığınız zaman uygulamalar konum takibi yapamıyor. Konum takibine “tek tek kapatılmasına” rağmen belirli sistem uygulamaları ve servislerinin devam ettiği açıklanmıştı. İşte bunun arkasında cihazlarda yer alan U1 çipi yer alıyormuş. Apple’a göre U1 çipin temel aldığı Ultra Geniş Bant teknolojisi uluslararası bazı kurallar nedeniyle her yerde kullanılamıyor. Bu yüzden de telefonların sürekli olarak “kapatılmasına rağmen” bu kuralların delinmediğinden emin olmak adına konum takibi yaptığı aktarılıyor. Yasaklı bölgeye gelindiği zaman sistemin kendisini otomatik olarak kapatmak adına bu konum verisine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Apple yaptığı açıklamada bu konum bilgilerinin kesinlikle toplanmadığını be telefon dışına çıkmadığını aktarıyor. Aynı zamanda kesin çözümün de yakında geleceği söyleniyor. Firma bir güncelleme ile iPhone 11 modellerindeki Ultra Geniş Bant altyapısını tamamen kapatma seçeneğinin sunulacağını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11 ailesi oldukça dikkat çekiyor

Peki bu U1 çipinin esas amacı ne? Şimdilik sadece iPhone 11 modellerinde de yer alan teknoloji, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Note 10 modelinin fiyatı çok yüksek olabilir