reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Konsept

iPhone 14 Pro modelleri için çentiğin yerine bir seçenek daha çıktı

Teknoloji devi Apple’ın iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde çentik olmayacak. Peki bunun yerine ne gelecek?

Advertisement

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde çentik yerine ilk aşamada bir ekran deliği yer alacak denildi. Bu ekran deliğinde selfie kamerası olacak, Face ID’ye gücünü veren TrueDepth kamera sisteminin diğer sensörleri ise ekran altında konulacak bilgisi verildi. Ancak daha sonra bu değişti ve telefonlarda “geniş bir ekran deliği olacak” söylentisi gündeme geldi. Şimdi ise çentiğin yerini yukarıda görebileceğiniz yapının alacağı iddia edildi.

Burada geniş bir ekran deliği ile selfie kamerasına ev sahipliği yapan standart bir ekran deliği yan yana geliyor. “Pil” şeklindeki delikte TrueDepth kamera sisteminin çalışması için gereken sensörler yer alıyor. Bu son tasarım iddiası direkt olarak sağlam kaynak Ross Young tarafından ortaya atılıyor ve bu açıdan doğruluk payı yüksek seviyede yer alıyor.

Eylül ayında lanse edilecek yeni iPhone’lar bilmeyenler için iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max yanında 14 ve 14 Max modellerinden oluşuyor. Altta yer alan 14 ve 14 Max modellerinde çentik kullanılacağı aktarılırken, yeni seride sadece 14 modelinde 60 Hz OLED ekran olacak gibi görünüyor. Kaynaklara göre diğer üç modelde de 120 Hz OLED ekrana yer verilecek.

Bu arada Apple’ın Face ID’ye gücünü veren TrueDepth kamera sistemini ve selfie kamerasını tamamen gizlemesi yani ekranın altına alması 2023 ya da 2024 iPhone modellerinde olabilir iddiası da gündemde yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması