reklamı kapat

POPÜLER

Apple

iPhone 14 serisiyle 120 Hz OLED ekran standart hale gelebilir

Teknoloji devi Apple, bugün bir kez daha iPhone 14 modelleri ile ilgili bir haberle gündemde yer alıyor. Bunun arkasında ekranlar var.

Apple, yaz sonunda gelecek iPhone 13 ailesi ile sonunda 120 Hz OLED ekran kullanacak. Ancak bu ekran sadece 13 Pro ve 13 Pro Max’te olacak. 13 mini ve 13 modellerinde yine 60 Hz OLED ekranlar tercih edilecek.

İşte bu birçok kişiyi fazlasıyla üzen çiftli durum 2022 sonunda gelecek iPhone 14 ailesi ile değişecek. Kaynaklara göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz OLED ekranlar olacak.

Bunu sağlayacak olan isim ise LG olacak gibi görünüyor. Aktarıldığı kadarıyla Avaco ve LG arasında üretim konusunda sağlam bir anlaşma yapılmış durumda.

Bu anlaşma ile LG’nin çok ciddi miktarda 120 Hz LTPO OLED ekran üreteceği belirtiliyor. iPhone 13 Pro’lardaki LTPO temelli 120 Hz OLED’ler ise direkt olarak Samsung’dan gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi için bazı işlemci bilgileri de var

Apple geçtiğimiz günlerde 2022’de 3 nm işlemci kullanmaya başlayacak haberiyle gündeme gelmişti. Detaylarına burada ulaşabileceğiniz gelişmeye göre 3 nm işlemcili ilk Apple ürünü bir iPad olacak.

Daha sonra çıkanlara göreyse 2022’de gelecek iPhone 14 ailesinde 3 nm değil 4 nm üretim sürecinden çıkan bir işlemci kullanılacak.

Daha önce de aktardığımız üzere Apple şu an rakipleri gibi 5 nm işlemciler kullanıyor. Eylül ayında gelecek iPhone 13’lerde de yine 5 nm temelli işlemciler olacak. Burada sadece daha gelişmiş 5 nm+ üretim tekniği kullanılacak.

2022’de iPad’lerin 3 nm seviyesine indirilip, iPhone 14’lerin 4 nm seviyesinde kalacak olmasının arkasında ise üretim kapasitesi yer alıyor gibi görünüyor.

iPhone’lar iPad’lerden çok daha fazla miktarda satılıyor ve bu yüzden üretici firma TSMC‘nin iPhone 14’lere çok sayıda 4 nm işlemci sağlayabileceği söyleniyor.

3 nm ile 4 nm arasında aşırı bir performans farkının olması beklenmiyor. En azından bunun sentetik testler haricinde son kullanıcıya hissettirilmeyeceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın