reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 6s incelemesi

trackpad

SANAL TRACKPAD

3D Touch sayesinde yeni gelen bir özellik ise sanal klavyeyi trackpad’e dönüştürmek. Mail, Notlar ve Mesajlar gibi uygulamalarda klavyeye hafifçe bastırarak klavye alanını trackpad gibi kullanabiliyorsunuz. Ekrana daha çok bastırarak yazının istediğiniz bölümlerini seçebiliyorsunuz. Böylece yazıları seçmek, kopyala-yapıştır gibi düzenlemeleri yapmak çok daha kolay hale geliyor. Yazım hatalarını düzeltmek için harflerin arasında doğru yere gelmek de eskiye oranla çok daha rahat.

Ana ekranın sol kenarına hafifçe bastırarak çoklu görev ekranını açabiliyorsunuz. Eğer hafifçe sağa doğru kaydırırsanız son kullandığınız uygulamaya geçiş yapılıyor. Ekrana daha çok bastırırsanız açık olan tüm uygulamaların bulunduğu çoklu uygulama ekranı açılıyor. Bu da sık kullandığınız son iki uygulama arasında geçişi kolaylaştırmış Fakat siz de telefonunu kılıfla kullanmayı sevenlerdenseniz bu özelliği kullanırken keyif almayabilirsiniz. Kılıfların neredeyse tamamı ekranı yanlardan sardığı için kenarlarda çıkıntı oluşturuyor. Bu durum özelliği kullanmayı zorlaştırıyor diyemeyeceğiz ama çıkıntının elinize batması bu özelliği kullanmayı keyifsiz hale getiriyor.

uygulama
UYGULAMA DESTEĞİ
Notlar uygulaması da 3D Touch’tan nasibini alıyor. Çizim özelliği gelen Notlar uygulamasında çizim yaparken hafif dokunuşlarla ince çizgiler, daha kuvvetli dokunuşlarla kalın çizgilerle not almak mümkün. Üçüncü parti uygulamalar da 3D Touch’ı uygulamalarında kullanmaya başlamış. Yeni teknolojiyi en iyi kullanan uygulama Instagram. Instagram deneyimi Peek ve Pop hareketleri sayesinde tamamen yenileniyor. 3D Touch teknolojisini kullanarak uygulamayı açmadan hızlı bir şekilde mesaj göndermek, arama yapabilmek, aktiviteleri görüntülemek ve yeni postlar paylaşmak mümkün hale geliyor. Ana ekrana bastırarak açtığınız Hızlı Eylemler, sıklıkla yaptığınız işlemleri daha hızlı yapmanızı sağlıyor. Örneğin en sık aradığınız kişileri sadece ekrana bastırarak hızlıca arayabiliyor, Mesaj ikonuna bastırarak son mesajlaştığınız kişilere mesaj atabiliyor ya da direkt olarak ön kamerayı açarak hızlıca selfie çekebiliyorsunuz. Bu işlemlerin tümü ana ekrandan bastırma hareketiyle yapılıyor.