reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus almayı bekleyenler için müjde gelebilir

Tim Cook‘un iPhone 8 sızıntılarından dert yanması, iPhone 7 satın almak isteyenler için bir müjdenin habercisi olabilir.

Samsung Galaxy S8’in heyecanı hafiflerken, iPhone 8 ateşi güç kazanıyor. Öyle ki, bu durum Tim Cook’un da dikkatini çekmiş ve salı günü yapılan mali değerlendirme konferansında, duraklayan iPhone satışlarını açıklayabilmek için şu ifadeleri kullanmıştı: “Genel olarak… iPhone satışlarında, çok erken ve çok çok sık yapılan gelecek iPhone modelleri ile ilgili sızıntıların neden olduğuna inandığımız bir duraklama görüyoruz.” Cook’un bu sözleri New York’un güçlü yatırım bankası Morgan Stanley’nin dikkatini gereğinden fazla çekti. Morgan Stanley analisti Katy Huberty, çarşamba günü müşterileriyle yaptıkları bir toplantıda “Eylül’de piyasaya sürülecek yeni iPhone serisinde olması beklenen büyük değişikliklere istinaden talepte bir duraklama olduğunu doğrulamış bulunmaktayız. Çin’deki gelirler düşmeye devam ediyor, ancak bunda en önemli faktör yeni iPhone nedeniyle satın alma kararlarının ertelenmesi, Hong Kong turizminin gerilemesi ve eski iPhone modellerinin fiyatlarının halen yüksek bulunması, ki bu sonbaharda yapılacak bir iPhone 7 indirimi bu noktaya parmak isteyebilir.” açıklamasını yaptı.

Katy Huberty’nin “sonbaharda iPhone 7 indirimi” sözleri özellikle ilgi çekti. Rapor her ne kadar Çin’de düşen iPhone satışlarına odaklanmış olsa da, Apple fiyat kırma politikasına gittiği zaman bunu sıklıkla global bir strateji olarak uyguladığı da biliniyor. Öyle ki ekonomi dergisi Forbes’un teknoloji yazarı Brook Crothers “…kendi tahminime göre, fiyatları kırılmış iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ikilisi oldukça popüler olacak, tıpkı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ikilisinin Samsung’un amiral gemisi Galaxy serileri ile başa baş satış rakamlarını yakalamış olması gibi.” diyerek Katy Huberty’nin tahminlerine katıldığını belirtti.

iPhone satışlarının duraksaması Wall Street dahil finans dünyasının pek ilgisini çekmiyor. Raporların genel iyimser hallerine bakılırsa, finans devleri Apple’ın başarılarının gelecekte de devam edeceğinden emin görünüyorlar ve yaşanan duraksamayı Tim Cook’tan önce affetmeye hazırlar. Ancak Apple’ın bu rakamlarla mutlu olmadığı açık; satış rakamları istediklerinin altında kalan ürünleri sevmedikleri de. Şimdi Apple’dan, bu duraklamayı tersine çevirmek için iPhone 8’in çıkışından önce 7 serisinin fiyat politikasında önemli bir değişikliğe gitmesi bekleniyor.

iPhone 6s serisinin Apple tarihindeki en popüler iPhone’lar arasında olduğu düşünülünce, çıkışının üzerinden aylar geçmesine rağmen birçok kişinin satın alma hayalleri kurduğu 7 serisinin de, fiyatında yapılacak kayda değer bir kırılmayla selefinin rekor dolu kaderini paylaşacağı kaçınılmaz bir gerçek gibi görünüyor.