reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’in kamerasına yeni doğrulama

iPhone 8’in kamerasında yer olması beklenen bir özelliğin yeri gittikçe sağlamlaşıyor.

Çok sayıda rapora göre iPhone 8’in 3 boyutlu algılama yeteneğine sahip devrim yaratacak bir kamera ile gelmesi bekleniyor. Yeni kameranın biyometrik doğrulama, fotoğraf, oyun ve artırılmış gerçeklik gibi konularda birçok sorumluluk üstleneceği düşünülüyor. Barron’s dergisinin yeni haberine göre tedarikçilerden yapılan doğrulamalar iPhone 8’in kamera oyununa bir seviye atlatacağını gösterir nitelikte. Özellikle BlueFin Research Partners’ın müşterilerine yaptığı bir sunum, Apple’ın iPhone 8’in kamerası için çalışmayı seçtiği ortaklardan bahsederken 3D sensörler için seçtiği ortağın Lumentum olduğu üzerine vurgu yapıyor. Sunumdan sızan bir paragraf ise şu şekilde:

28 Nisan ve 24 Mayıs’ta yaptığımız Apple toplantılarının ardından, bu alanda önemli adımlar atıldığını gördük. Bize göre, Lumentum hem düşük hem de yüksek teknolojili çözümler için siparişler aldı. Finisar da yüksek teknolojili siparişleri garantilemiş görünüyor, ancak burada son seçimin Lumentum olacağından neredeyse eminiz. Viavi ise tasarımın katmanlarıyla ilgili bir siparişte tek seçenek gibi görünüyor.

Biraz kafa karıştırıcı gibi görünen bu paragrafı yorumlamak gerekirse; araştırma şirketi tedarikçilerle yapılan anlaşmaları takip ederek elde ettiği ipuçlarını birleştirerek, iPhone 8’in oldukça gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisine sahip olacağını doğrulamanın peşinde. Apple, bu senenin başında sofistike yüz tanıma teknolojileri üreten RealFace isimli bir İsrail şirketini satın almıştı. Söylenene göre RealFace’in yüz tanıma teknolojisi o kadar doğru ve güvenli çalışıyor ki, anında biyometrik doğrulama yapabilecek kapasiteye sahip.

Teknolojinin şimdisinde ise Samsung gibi şirketlerin kullandıkları yüz tanıma yazılımları 2 boyutlu bir teknoloji ile çalışıyorlar. Bütün bu ayrıntılar birleştiğinde ulaşılan sonuç ise iPhone 8’in tüm rakiplerinin aksine daha fazla doğruluk ve güvenlik sağlayacak olan 3 boyutlu bir teknolojiyi barındıracak olması.

Son olarak, BlueFin’in sunumuna göre iPhone 8’in “kablosuz şarj” teknolojisi için tedarikçisi Broadcom olacak.