reklamı kapat

POPÜLER

Android üzerinde yer alan Spotify sesli kontrol özelliği iOS 13 ile iPhone kullanıcılarıyla buluşabilir

iPhone kullanıcılarının Spotify için beklediği işlevsel Android özelliğine yeşil ışık

Android kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran Spotify özelliğini iPhone kullanıcıları uzun zamandır bekliyor. iOS 13 nihayet bunun önünü açabilir.

Apple ve Spotify arasındaki gerilim malum ancak iPhone kullanıcılarının uzun, çok uzun zamandır beklediği; Android kullanıcılarının ise uzun zamandır kullandığı bir özellik bulunuyor: Sesli kontrol. Bildiğiniz gibi Google Asistan aracılığıyla ister Google Home ile ister Android cihazınız ise Spotify’ı sesli şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken asistanı uyandırıp istediğiniz şarkının çalınmasını talep etmek. iPhone kullanıcıları ise Siri ile bunu yapamıyor. Apple Music’ten müzik çalınabiliyor ancak rakip Spotify’dan müzik çalınamıyor. En fazla Siri’den uygulamayı açmasını isteyebiliyorsunuz. Ancak iOS 13 tüm bunları değiştirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 güncellemesinde iPhone üzerinden Spotify sesli kontrol edilebilir

The Information‘ın haberine göre Spotify’la Apple, Siri’nin kullanımı üzerine yeniden görüşmelere başlamış durumda. Mart ayında Spotify’ın resmi blogunda yayınlanan “açık mektup” sonrası iki şirket arasındaki ilişkiler iyiden iyiye gerilmiş; popüler çevrim içi müzik platformu Apple’ın nasıl onları kısıtladığından bahsetmişti. Bundan bahsederken de HomePod, Siri gibi servislerin desteğinin nasıl bilinçli bir şekilde sağlanmadığını kaydetmişti. Ancak blog yazısındaki bazı kısımlar silinmiş ve değiştirilmiş gibi görünüyor. Siri ile müzik çalınamama deneyimini detaylı şekilde anlatan bölüm yazıdan tamamen çıkarılmış. iOS 13 yavaş yavaş kapıya dayanmışken popüler çevrim içi müzik servisinin bu deneyimi iPhone’lara getirme ihtimali bulunuyor. iOS 13’le beraber uygulama geliştiricilerine Siri entegrasyonu için özgürlük tanınması bekleniyor. Bu durumda destek gelirse iOS 13’le beraber iPhone kullanıcıları Siri’den popüler çevrim içi müzik servisinden spesifik bir şarkı, albüm ya da liste çalmasını talep edebilecek. Haberin devamında Spotify’ın konuyla ilgili hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

İlgili video

Spotify’ın Apple’ın haksızlıklarını ortaya seren videosu