reklamı kapat

POPÜLER

Spotify Siri iOS 12

iOS 12 ile beraber Siri, Spotify kontrolü sunabilir

Apple’ın iOS 12 özelliklerini detaylandırdığı WWDC 2018’in ardından Siri de yeni yeteneklere kavuşuyor. Bu yeteneklerden biri de Spotify‘ı yakından ilgilendiriyor.

Apple’ın asistanı Siri, akıllı ev ürünleri ve kendi ekosistemi içinde çözümler üretse de söz konusu müzik olunca tamamen Apple Music’e bağlı bir sistem sunuyor. Yani Siri’ye seslenerek Spotify’da şarkı açmak mümkün olmuyor. Bu da Apple Music yerine Spotify kullanan kullanıcılar için zaman zaman bir sorun olabiliyor. Ancak iOS 12 ile beraber bu sorun değişebilir. Apple, WWDC’de geliştiricilere Siri Shortcuts diye yeni bir özellik sundu. Bu özellikle beraber kullanıcılar üçüncü parti uygulamalardan ses veya video çağırabiliyor. Yani teorik olarak kullanıcılar Spotify gibi servislerden tanımlı çalma listelerini Siri ile açabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özellikler kısıtlı

Bu özelliği ise ne yazık ki üçüncü parti uygulama tarafının hazırlaması gerekiyor. Yani iOS 12’yi yükler yüklemez Siri, Spotify uyumlu olmuyor. Spotify’ın ve diğer üçüncü parti uygulamaların bu yeni değişiklikler için ayrıca bir güncelleme yayınlaması gerekiyor. Ancak özelliklerin çok kısıtlı olacağını hatırlatalım. Yani kısayolu oluşturmadığınız sürece Siri’den özel bir şarkıyı ya da şarkıcıyı çalmasını istemek mümkün olmayacak. Özellik her ne kadar ağırlıklı olarak HomePod sahiplerini daha çok ilgilendirse de, iPhone kullanıp Spotify üyeliği bulunan diğer kullanıcıları da mutlu edecektir.