reklamı kapat

POPÜLER

Apple

iPhone satışlarında büyük düşüş yaşanıyor

Apple, 2019 yılının ikinci çeyrek mali raporunu kamuoyuna duyurdu. Şirket, bir önceki çeyreğe göre yüzde 5’lik bir düşüş gerçekleştirdi ve 58 milyar dolarlık gelir elde etti.

30 Mart 2019 ile tamamlanan ikinci çeyrekte Apple’ın bu dönemdeki net gelirleri de, aynı dönemde yüzde 16 düşüşle 11.6 milyar dolara geriledi. Apple, 2019’un ilk 3 ayında iPhone satışlarının yüzde 17 azaldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, iPhone satış gelirleri bu dönemde 31 milyar dolara geriledi. Apple CEO’su Tim Cook, çeyrek sonuçlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Tim Cook, Mart ayı sonuna doğru satışların artmaya başladığını, talebi artırmak için fiyatların düşürüldüğü Çin’de de bu gidişatın görüldüğünü söyledi. Giyilebilr, ev ve aksesuar kategorisinin güçlü momentum sergilediğini söyleyen Cook, iPad tarafında altı yılın en güçlü büyümesini yakaladıklarını söyledi. Tim Cook, yenilikçi donanım, yazılım ve hizmetler tarafında heyecan verici gelişmeler yaşandığını belirtti ve “Apple’ın Haziran ayındaki 30. yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda geliştiriciler ve müşterilerimizle daha fazlasını paylaşmayı bekliyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple CFO’sundan da açıklama geldi

Apple’ın CFO’su Luca Maestri, “Mart çeyreğinde 11.2 milyar dolarlık işletme nakit akışı sağladık ve işimizin tüm alanlarında önemli yatırımlar yapmaya devam ettik” dedi. “Hisse senetleri ve temettüler yoluyla da 27 milyar doları aşkın hissedarlara geri döndük. Ayrıca, yedinci dönemdeki kâr payımızı yedinci kez yedi yıldan daha az bir sürede arttırıyoruz ”dedi.

İlginizi Çekebilir

Redmi’den bütçe dostu amiral gemisi geliyor