reklamı kapat

POPÜLER

İsteyen herkes Apple’ı dava edebilir

Bir mahkemenin verdiği karar isteyen her kullanıcının Apple’ı dava etmesini mümkün kılabilir.

iOS çalıştıran Apple ürünlerinde, uygulama indirebilmenin tek yolunun App Store olması, geçen hafta yine mahkemedeydi. App Store ilk kez 2012’de bir grup iPhone kullanıcısı tarafından mahkemeye taşınmıştı. Kullanıcılar Apple’ın iPhone’a uygulama indirebilmek için App Store’u kullanma zorunluluğu olmasının rekabete aykırı olduğu argümanını kullanmışlardı.

Kendisine hak veren daha yakın bir davada ise, Apple kullanıcıların kendisini dava edemeyeceğini, çünkü teknik olarak Apple’dan değil, geliştiricilerden uygulama satın aldıklarını söylemişti.

Ancak geçen hafta bir temyiz mahkemesi yargıcı, kullanıcıların, ödemeyi Apple üzerinden yaptıkları gerçeğine dayanarak, isterlerse kendilerini App Store’u kullanmaya zorladıkları için Apple’ı dava etmeye hakları olduğu yönünde bir karar verdi. Bu karar 2012’deki davayı sonuçlandırmıyor ancak potansiyel olarak gelecekte Apple’ın App Store’dan başka marketlere izin vermek zorunda kalabileceği ihtimalinin önünü açıyor.

İlk günden beri Apple bu zorunluluğu kullanıcıların güvenliğini sağlamak için koyduğunu söyleyerek kendini savunmuştu. Çünkü Apple’ın App Store dışından indirilecek içerikleri güvenlik yönünden kontrol edebilmesi imkansızdı.

Aksini savunanlar ise bunun bir bahane olduğunu, Apple’ın daha çok gelir edebilmek için bu zorunluluğa başvurduğunu dile getirmişlerdi. Apple, App Store’da satılan her içerikten yüzde 30 komisyon aldığı için, örneğin App Store’daki abonelik ücretleri servislerin orijinal ücretlerinden de daha pahalı olabiliyor. Ya da bu servisler başka bir ülkede daha ucuza satılırken, bir başka ülkedeki App Store kullanıcıları kendi ülkelerindeki pahalı fiyatlara razı olmak zorunda kalabiliyordu.

Bu yeni mahkeme kararı sonucu Apple’ın gelecekte bu zamana kadar App Store’da satılan herhangi bir şey için, App Store’u kullanma zorunluluğundan dolayı fazla fiyat ödemiş kullanıcıların zararına karşılık tazminat ödemek zorunda kalabileceği ihtimali de doğmuş oldu.

Apple kararla ilgili, ve karara itiraz edip etmeyeceğiyle ilgili bir yorum yapmayı reddetti.