reklamı kapat

POPÜLER

apple app store dava

Mahkeme kararını verdi; Apple için dava yolu gözüktü

Apple başını davalardan bir türlü kurtaramıyor. Yakın zaman önce App Store‘da diğer uygulamalara haksız rekabet için soruşturma kararı alınmıştı.

Apple antitröst yaklaşımlarından ötürü oldukça eleştirilmiş ve ABD‘de konuya dair soruşturmanın startı verilmişti. Şimdi ise ABD’de Yüksek Mahkeme, kullanıcıların iPhone uygulamalarının satışlarını tekelleştirdiği gerekçesiyle Apple’a davanın önünü açtı. Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi Yüksek Yargıcı Brett Kavanaugh, çoğunluğa göre; perakendeciler tüketicilere zarar veren yasa dışı rekabet davranışına girdiğinde, söz konusu şirketlerin ürünlerini satın alan kişilerin bunların hesabını sorma hakkına sahip olduğunu söyledi.

ABD Yüksek Mahkemesi, Apple’a uygulama mağazası App Store‘a “uygulamalar üzerindeki tekelliği nedeniyle uygulama ücretlerinin aşırı artması” gerekçesiyle açılan toplu dava hakkındaki kararını açıkladı. Karardan önce Apple’ın kullanıcıların uygulama ücretiyle ilgili sadece geliştiricilerine dava açabileceğini savunduğunun altını çizen mahkeme, bu durumun aksine kullanıcıların Apple  iPhone uygulamalarının satışlarını tekelleştirdiği gerekçesiyle dava açabileceğine hükmetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple yüzde 30 komisyon alıyor

Yargıç Brett Kavanaugh, yaptığı açıklamada, Apple’ın her uygulama satışından yüzde 30 komisyon aldığını, bunun da Apple’a uygulama ücretlerine ilişkin açılan davanın devam ettirilmesi için yeterli bir neden olduğunu belirtti.

Verilen bu karar emsal niteliği taşıyabilir. Zira benzer şekilde tavır sergileyen teknoloji şirketleri de bu karar sonrasında politikalarında değişikliklere gidebilirler. Ancak verilen kararda şöyle önemli bir nüans var: Davanın açılabilmesi için iPhone sahiplerinin Apple ile “doğrudan alıcı” ilişkisinin bulunması gerekiyor. Mahkeme kararının ardından Apple hisse senetleri yüzde 5,3 düştü.

İlginizi çekebilir

Spotify’ın Apple’a karşı yayınladığı Time to Play Fair videosu