reklamı kapat

POPÜLER

J.J. Abrams son yılların en başarılı animesi Your Name’i Hollywood’a taşıyor [Video]

03 Ekim 2017

Son dönemlerin en başarılı animelerinden olan Your Name‘in Hollywood uyarlaması için çalışmalar başladı. Your Name’in yapımcı koltuğunda ise J.J. Abrams oturuyor.

Son dönemlerde epey bir meşgul olan Abrams, iyi işleri üstlenmekten hiç çekinmiyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Your Name, dünya çapında 355 milyon dolarlık gişe geliriyle bir rekora imza atmıştı. En yüksek gelir elde eden Japon yapımı film olan Your Name, Çin’de de en çok kazandıran Japon yapımı olmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Bu kadar ses getiren bir filmin kendini Hollywood’da bulması ise iyi mi kötü mü emin değiliz. Ancak Paramount Pictures ve Bad Robot iş birliğiyle filmin live-action (gerçek oyuncularla çekilmiş yapım) uyarlamasının çekileceği duyuruldu.

İlk tereddütü burada yaşamışken Your Name’in yapımcısının J.J. Abrams olarak açıklanması da ikinci tereddütü getirdi. Eğri oturup doğru konuşalım, anime uyarlamaları konusunda Hollywood için “başarılı” demek pek mümkün değil. Ghost in the Shell’de ana fikri tamamen kaçıran ve whitewashing’le dolup taşan bir yapımın ardından, Death Note’un karakterleri asla anlamamış, neresinden tutsak elimizde kalan Netflix yapımından sonra Your Name için endişelenmemek çok güç. Üstelik bu iki örnek son dönemlerde gerçekleşen yapımlar. Geçmiş benzer pek çok örnekle dolu.

Your Name’in Hollywood uyarlamasının senaryosunu Arrival filminin de senaristi olan Oscar adayı Eric Heisserer‘ın yazıyor olması bir parça içimizi rahatlatsa da ana sorunun iyi yazarlar ya da yönetmenler olmadığını hepimiz biliyoruz. Uyarlamalardaki en büyük sıkıntı, orijinal içeriğin anlatmak istediklerini tam olarak yansıtamamak oluyor genelde. Karakterlerin kişiliği yazılan yeni senaryoya göre çoğu zaman bozuluyor. Özellikle kültürler arası bir uyarlama yapılıyorsa senaristin ve yapımcının uyarladıkları yapımın geldiği toprakları tanıması ve anlaması büyük önem taşıyor. Your Name’in film uyarlamasını, şu aşamada, sadece filmde çalışan ünlü isimleri bilerek eleştirmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak yapıma ait korkularımızın olmasını da normal buluyoruz.

Daha önce Your Name’i izlemeyenler için filmin konusundan da kısaca bahsedelim. Mitsuha Miyamizu, Japonya’nın kırsalında yaşayan ve şehir hayatına özenen bir lise öğrencisidir. Bir başka lise öğrencisi olan Taki Tachibana ise şehrin kalabalık yaşamında bir yandan yarı zamanlı bir işte çalışıp, bir yandan da mimarlık hayalleriyle yanıp tutuşmaktadır. Bir gün uyandığında Mitsuha kendini Tokyo’da özendiği yaşamın tam ortasında bulur ancak Taki’nin bedeninde olduğunu fark eder. Taki ise aynı şekilde Mitsuha’nın bedeninde kırsalda uyanır. Bu ilginç olayı aydınlatabilmek için ikili birbirini aramaya ve durumu çözmeye çalışır. İki farklı yaşam koşullarına sahip insanın kendileri ve çevreleriyle ilişkisini anlatan Your Name’in live-action uyarlamasını merakla bekliyoruz.

VİDEO