reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar Land Rover’ın bir “otomobili” sörf tahtasına dönüştürdüğü keyifli yolculuğu [Video]

Geri dönüşümün önemini vurgulamak adına bir proje geliştiren Jaguar Land Rover ekibi, farkındalık yaratan bir işi hayata geçirdi.

I-Pace ile tarihinin ilk elektrikli projesine imza atan ve son olarak E-Type‘ı elektrik motoruyla donatarak karşımıza çıkartan Jaguar, gezegenin daha iyi bir hal alması için dikkat çeken projelere imza atmaya devam ediyor. Geri dönüştürülebilir maddeleri merkezine alan son projesinde SkunkWorks Surf Co. isimli şirketle ortaklığa giden Jaguar Land Rover ekibi, otomobillerin gerçeğe dönüşmeden evvelki maket versiyonundan faydalanarak bir sörf tahtası üretti. Projenin hayata geçirilmesinin ardından Kuzey İrlanda da bir test gerçekleştiren Jaguar Land Rover ekibi, test sırasında Kadınlar Açık Sörf Şampiyonu Lucy Campbell‘dan yardım almayı da ihmal etmedi.


Projenin ilk adımından itibaren Campbell ile ortaklaşa süreç yürüten geliştirme ekibi, tahtanın boyutlarını da sörfçünün talep ettiği boyutlarda yapmış. Tahtada ihtiyaç duyulan plastiklerin çoğunu araç tasarım sürecinde kullanılan polimer kalıplarından elde eden ekip, ilk sörf tahtasını Haziran 2010‘da bozulmuş ve yeniden oluşturulmuş bir Discovery Sport kil modelinden meydana getiriyor. Tahtanın ayrıca geri dönüştürülmüş plastik gövdeye ek olarak karbon fiberle de güçlendirildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Capmbell; “Bu projeyi ve bunun bir parçası olacağımı ilk duyduğumda çok heyecanlandım. Deniz benim hayatımın büyük bir parçası ve onun bir farkındalık yaratmak için kullanılmasına yardımcı olmak benim için önemliydi. Otomobil üretim süreciyle ilgili çok fazla bilgim olmasa da Jaguar Land Rover’ın maddelere ikinci bir hayatı vadetmesi çok güzel bir iş. Tahtayı ilk alıp suya girdiğimki ilk an gerçekten çok güzeldi.” diyerek projenin devamlılığının sağlanması gerektiğini ifade etti. Tahta bu hafta içerisinde Londra’da düzenlenecek olan Jaguar Land Rover Teknoloji Festivali’nde sergilenecek.

VİDEO